OK

علی پروین

کاپیتان کاپیتان ها، کاپیتان خاکی ها...این تیتر مطلبی از زندگی علی پروین بود که سال ۵۶ در دنیای ورزش درج شده بود .در آن عکس، علی پروین را با شنل بهترین فوتبالیست سال ، عنوان فوق را داده بودند . علی پروین متولد سال ۱۳۲۵ است .او در روز سوم مهر ماه در کوچه غریبان بازار به دنیا آمد .پروین در زمان نوزادی بیماری سختی گرفت ونزدیک بود جانش را از دست بدهد اما او به زندگی برگشت وگویی این اتفاق سخت، او را صاحب توانی مضاعف ساخت .پروین علاقمند به رفتارهای سنتی پهلوانان کوچه وبازار شد وعاشق عملیات ژانگولر شد ، رفته رفته در مدرسه به توپ علاقمند شد واین توپ سرنوشت ا را تغییر داد.

تیم البرز تیم دوم کیان بود .پروین ۱۷ساله در سال ۴۲ شاگرد علی الهی در تیم البرز شد، سپس توسط استاد منصور امیر آصفی به تیم اول کیان آمد واز اینجا بود که خودنمایی آغاز کرد .او در سال ۴۶ توسط استاد نادر لطیفی به تیم پیکان دعوت شد وبرای این دعوت وحضور ۳ هزار تومان گرفت واز این جا بود که مادرش نصرت خانم وپدرش احمد آقا به فوتبال علاقمند شدند .استاد لطیفی میگوید پدرش غضبناک آمد وپرسید فلانی برای چه این پول را به پسرم داده اید ومن جواب دادم چون پسر تو هنر بزرگی دارد به او پول داده ایم وپدر مجاب شد ورفت.

علی پروین در سال ۴۸ ودر ۲۳سالگی به تیم ملی جوانان دعوت شد، شانس بزرگ او حضور ستارگان پرسپولیس در تیم پیکان به صورت موقت بود .وقتی آنها در تابستان ۴۹ به تیم خود بر گشتند پروین را هم با خود بردند.

پروین که دیرتر از ستارگان جوان آن روزها مثل ناصر حجازی ومناجاتی وکارگر جم وجباری وکارو حق وردیان و...معروف شده بود بیشتر از آنها در فوتبال دوام آورده وصاحب تداومی رویایی در فوتبال ایران شد.

روز ۲۷ شهریور ۴۹ وقتی در اولین بازی خود پیراهن پرسپولیس را به عنوان یار تازه وارد بر تن کرد کمتر کسی باور داشت که روزی بر قامت این بازیکن جوان پیراهن پر افتخار پر تداوم ترین ومهم ترین مرد تاریخ فوتبال این باشگاه دوخته خواهد شد.

پروین جوان رفته رفته اوج گرفته با تیم ملی قهرمان جام کوروش، قهرمان جام ملتها ، قهرمان بازیهای آسیایی و... شد وبه جام جهانی والمپیک صعود کرد .او در پرسپولیس هم مرد اول قهرمانی های متعدد دهه ۵۰ و۶۰ شد.

پروین که در سال ۵۳ برای بار اول کاپیتان تیم ملی شده بود تنها ۲سال بعد کاپیتان اول تیم ملی شد وتا ابتدای سال ۵۹ این پیراهن را بر تن داشت.

پروین تا سال ۶۶ در پرسپولیس ماند، او از سال ۶۰ تا سال ۶۶ در پرسپولیس به طور همزمان هم بازیکن وهم مربی تیم بود واتفاقا دوره حضور او تبدیل به دوره ای بسیار پر افتخار از حیث قدرت برای این تیم بود.

پروین در سال ۶۸ برای بار اول سرمربی تیم ملی شد ودر همین دوران در فوتبال ایران با ۵ قهرمانی پیاپی با پرسپولیس طولانی ترین دوره متوالی افتخار را ثبت کرد.

 شهرت ومحبوبیت او نه تنها به خاطر فوتبالش بلکه به خاطر تعصبش، به خاطر تداومش وبه خاطر تفوتش با دیگران بود.


بهروز سلطانی

   بهروز سلطانی متولد 1336/10/10 زاده تهران.

   از سال 56 با تیم جوانان پرسپولیس با مربی گری آقای عارف سید علی خانی شروع کرد، بعد از آن به سربازی رفت و در تیم ملی ارتش جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.
   در سال 60 به تیم ملی امید دعوت شد و تا سال 69 در امید بود.
   بعد از آن وارد تیم کیهان شد و با کیهان به مربی گری اکبر خشکواری تا اوایل سال 61 همکاری کرد.
   از سال 61 وارد تیم پرسپولیس شد و این همکاری تا سال 69-70 به مربی گری علی پروین ادامه داشت.
   در سال 69-70 به آلمان رفت و در آلمان در تیم بیله فلد بازی کرد.
   در سال 70-71 در تیم دارایی به مدت 6 ماه (1 فصل) بازی کرد.
   در تیم ملی نوجوانان مربی بود و در تیم پرسپولیس در پایه هایش مربی بود.
   بهروز سلطانی افزود : من فعالیت حرفه ای خودم رو از سال 57 شرو کردم.
   در پرسپولیس بیش از 100 بازی دارم.
  1 گل زده به تیم هما دارم.
  18 بازی ملی دارم.
   کمترین گل خورده در تاریخ فوتبال ایران رو دارم.
   برای مثال در پرسپولیس در یک فصل (6 ماه) 5 گل خورده دارم.
   وی افزود : سال 71 به دلیل ادامه تحصیل از فوتبال کناره گیری کردم و در حال حاضر هم در تیم پیشکسوتان پرسپولیس حضور دارم و عضو هیئت مدیره شرکت پیشکسوتان
   پرسپولیس هستم.مهرداد میناوند

مهرداد میناوند (زاده ۹ آذر ۱۳۵۴ - تهران) بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران است.

وی برای باشگاه‌های مختلفی از جمله پرسپولیس، اشتورم گراتس، الشباب و سپاهان بازی کرده‌است. با پرسپولیس در سال ۱۳۷۶ قهرمان لیگ ایران شده‌است و با اشتروم گراتس ۲ بار قهرمان لیگ اتریش و ۲ سال حضور پیاپی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرده‌است.

۲۶ ساله بود که ۷۵ بازی ملی در کارنامه خود داشت و بیش از سی بازی به عنوان اولین بازیکن آسیا در لیگ باشگاه‌های اروپا به انجام رساند. بارها در مقابل تیم‌های بزرگ اروپا به مانند منچستر یونایتد، رئال مادرید، بایرن مونیخ، والنسیا، لیورپول، آرسنال، بارسلونا و دیگر تیم‌های بزرگ اروپا به میدان رفت. بارها مقابل زیدان و بکام بازی کرد. او یک پیستون چپ مهارنشدنی در فوتبال ایران بود، اما خیلی زود غروب کرد، روبه‌رویش که می‌نشینی، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، سال‌ها زندگی در اروپا باعث شد که او تجربیات فراوانی کسب کند، اما در گفتگو: گاهی اوقات یک اشتباه کوچک باعث می‌شود که بعضی از آرزوهای‌تان بر باد رود، می‌گوید شاید از فوتبال ارضا شدم که دیگر ادامه نمی‌دهم. 

همایون بهزادی

همایون بهزادی متولد 1320/10/14 در خرمشهر به دنیا آمد.بهزادی در سال ۱۹۶۷ به تیم پیکان پیوست و پس از آن در بهار سال ۱۹۶۸ به پرسپولیس منتقل شد. در همان سال به خاطر مصدومیت شدیدی که از جام ملت‌های آسیا ۱۹۶۸ به جا مانده بود به صورت قرضی از پرسپولیس به پیکان بازگشت. در نهایت و قبل از این که دوباره به پرسپولیس برگردد، همراه با پیکان قهرمان جام تهران شد. پس از آن در پرسپولیس ماند و همراه این تیم قهرمان لیگ ۱۹۷۲ و ۱۹۷۴ شد.بهزادی در سال ۱۹۶۶ به همراه تیم ملی ایران به مقام دومی بازی‌های آسیایی تایلند رسید. هم چنین در سال ۱۹۶۸ قهرمان جام ملت‌های آسیا شد، زمانی که در چهار بازی چهار گل به ثمر رساند و نامش به عنوان یکی از بازیکنان گلزن جام سر زبان‌ها افتاد. بهزادی در بازی فینال گل تساوی ایران در مقابل اسرائیل را زد که در نهایت ایران با برتری ۲ بر ۱ قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر برد.


 

سید ضیاء عربشاهی

سید ضیاء عربشاهی (متولد ۱۶ خرداد ۱۳۳۷ ) هافبک سابق باشگاه پرسپولیس و پاس تهران است. عربشاهی در ۱۷۳ بازی که برای پرسپولیس به میدان رفته است ۱۰ گل به ثمر رسانده است.همچنین وی ۱۹ بازی و ۲ گل ملی در کارنامه دارد.

گل به یاد ماندنی ضیاء عربشاهی برای تیم ملی فوتبال ایران مقابل چین در جام ملت‌های آسیا ۱۹۸۴ در سنگاپور در خاطر فوتبال دوستان زنده است. این گل بهترین گل مسابقات انتخاب شد.او جزو ۱۴ نفری بود که در سال ۶۵ و هنگام بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ در اعتراض به کادر فنی تیم ملی، از این تیم استعفا داد. او در تیر ماه ۶۷ استعفای خود را پس گرفت.

فرشاد پیوس

فرشاد پیوس متولد (۲۲ دی ۱۳۴۰ در تهران).

وی بازی را در تیم راه‌آهن آغاز کرد سپس به باشگاه شاهین پیوست، پس از آن به تیم نیرو هوایی و در سال ۱۳۶۴ به پرسپولیس تهران رفت و بعد از سه سال به الاهلی قطر رفت و پس از یک‌سال باردیگر به پرسپولیس تهران بازگشت و فوتبال را در این تیم به پایان رساند.

فرشاد ۳۵ بازی ملی انجام داد و در این بازیها ۱۹ گل به ثمر رساند و به (مار زنگی) آسیا و فرشاد آقای گل مشهور بود.

او جزو ۱۴ نفری بود که در سال ۶۵ و هنگام بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ در اعتراض به کادر فنی تیم ملی، از این تیم استعفا داد. او در آبان ۶۷ بدون پس گرفتن استعفا به تيم ملي دعوت شد.
از موفقیت‌های فردی فرشاد پیوس می‌توان به ثمر رساندن بیست گل در لیگ فوتبال ایران در سال ۱۳۷۳ نام برد (البته یک گل هم به استقلال در آن سال زد که بازی را ۳بر صفر به سود استقلال اعلام کردندو آن گل به حساب نیامد). او با ۱۵۳ گل زده بهترین گلزن تمام ادوار پرسپولیس است.

 

کریم باقری

کریم باقری متولد 1352/12/1. وی در تیم‌های تراکتورسازی، کشاورز، آرمینیا بیله‌ فلد، النصر چارلتون، السد و پرسپولیس سابقه عضویت دارد
در مراسم بهترین‌های فوتبال سال ایران، کریم باقری با کسب بالاترین امتیاز از بین بهترین‌های فوتبال سال ۸۷، مرد سال فوتبال ایران شد. همچنین وی در نظرسنجی سایت آمار و تاریخ فدراسیون بین‌المللی فوتبال (IFFHS) به عنوان دومین بازیکن محبوب جهان انتخاب شد.کریم باقری فوتبال خود را با تیم تراکتورسازی شروع کرد و اولین بار در هفته پنجم لیگ آزادگان مقابل استقلال در ورزشگاه آزادی و در حالی که ۱۷ سال داشت، به میدان رفت.باقری در سال ۱۳۷۳ به تیم کشاورز تهران پیوست، در اولین فصل حضور در تیم کشاورز، کریم به تیم ملی دعوت شد.در زمستان ۱۳۷۴ شمسی باقری با یک رقمی که در آن زمان نجومی محسوب می‌شد به باشگاه پرسپولیس پیوست. 

محمد پنجعلی

سید محمد پنجعلی (متولد آذر ۱۳۳۴ در تهران) است.او برای باشگاه‌های فتح تهران، پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران بازی کرده است.وی ۴۵ بازی ملی در کارنامه دارد.او جزو ۱۴ نفری بود که در سال ۶۵ و هنگام بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ در اعتراض به کادر فنی تیم ملی، از این تیم استعفا داد. پس از این استعفا او شش ماه از حضور در میادین محروم شد. او در آبان ماه ۶۸ با دعوت علی پروین به تیم ملی برگشت.او پس از حوادث شهرآورد سی و هشتم تهران در دی ماه سال ۱۳۷۳ یک سال محروم شد.


 

حمید درخشان

حمید درخشان (متولد ۳ بهمن ۱۳۳۷ در تهران) است. وی سابقه بازی در باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران و تیم ملی فوتبال ایران را دارد.در سن هفده سالگی از تیم مزدا به پرسپولیس آمد. چهاردهم شهریور سال ۱۳۵۹ برای اولین بار پیراهن تیم ملی را مقابل امارات بر تن کرد. بازیگردان اصلی ایران در جام ملت‌های ۱۹۸۴ بود و در سال بعد به عنوان بازیکن سال ایران انتخاب شد. او جزو ۱۴ نفری بود که در سال ۶۵ و هنگام بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ در اعتراض به کادر فنی تیم ملی، از این تیم استعفا داد. پس از این استعفا او شش ماه از حضور در میادین محروم شد. پس از این اتفاق در سال ۱۳۶۵ زمانی که بیست و هشت ساله بود، پس از ده سال حضور، از پرسپولیس جدا شد و به لیگ قطر رفت. او چهار سال از تیم ملی دور بود و در تیرماه سال ۱۳۶۹ با حضور علی پروین به تیم ملی برگشت. در سال ۱۳۷۰ و در سن سی و سه سالگی، پس از پنج سال بازی در قطر به پرسپولیس بازگشت و چند ماه در پرسپولیس بازی کرد ولی در دی ماه ۱۳۷۰ مجدداً مورد توجه باشگاه های قطری قرار گرفت و به السد قطر پیوست. پس از یک فصل بازی در این تیم، در آبان ۱۳۷۱ مجدداً به پرسپولیس بازگشت و بار دیگر به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد. در سال ۱۳۷۲ و در سن سی و پنج سالگی از فوتبال ملّی خداحافظی کرد.
حمید استیلی

حمیدرضا استیلی متولد (۲۱ دی ۱۳۴۹) است. وی ۸۲ بازی ملی در کارنامهٔ خود دارد که توانسته است در این بازیها ۱۲ گل به ثمر برساند. او بیشتر فعالیت‌های باشگاهی خود را در پرسپولیس گذرانده است.استیلی در مدت بازیگری شاگرد مربیانی نظیر فیروز کریمی؛ فرهاد کاظمی، علی پروین، جلال طالبی، غلامحسین مظلومی، منصور پورحیدری و بیژن ذوالفقارنسب بوده است. وی سابقه حضور در باشگاه‌های استقلال جنوب، پاس تهران، پرسپولیس، بهمن کرج، القادسیه کویت و گیلانگ سنگاپور را دارد. وی از سال ۶۳ در ترکیب اصلی پاس جای گرفت و ۸ سال بعد به پرسپولیس رفت.او در سال ۶۸ توسط علی پروین به تیم ملی دعوت شد و در دیدار با شوروی سابق اولین بازی خود را انجام داد. وی در جام جهانی ۱۹۹۸ توانست با ضربه سر دروازه تیم ملی فوتبال آمریکا را باز کند. تعداد بازی‌های رسمی در تیم ملی هشتادو دو و تعداد گل‌های زده در تیم ملی شانزده عدد می‌باشد.وی در سال ۱۳۸۳ و بعد از بازی با سپاهان از فوتبال باشگاهی خداحافظی کرد.
علی دایی

علی دایی ( متولد ۱۴ بهمن ۱۳۴۸ - اردبیل) است. او زننده بیشترین گل ملی و کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران است. وی در سال ۱۹۹۹ بازیکن سال آسیا شد.دایی سابقه بازی در تیم‌های استقلال اردبیل، تاکسیرانی، بانک تجارت، پرسپولیس، السد قطر، آرمینیا بیله فلد، بایرن مونیخ، هرتابرلین، الشباب امارات، صباباتری و سایپا را دارد.علی دایی از ژوئن ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۳ عضو کمیته فنی فیفا بود. او فارغ‌ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف در رشته متالورژی و نیز مؤسس و مدیر شرکت پوشاک ورزشی دایی است.او در ۱۴۹ بازی ملی، ۱۰۹ گل به ثمر رسانده است و هم‌اکنون به‌عنوان بهترین گلزن بازی‌های ملی در تاریخ فوتبال مردان جهان شناخته می‌شود. علی دایی، فوتبال خود را از استقلال اردبیل آغاز کرد. او پس از قبولی در دانشگاه صنعتی شریف و اقامت در تهران، به تیم تاکسیرانی تهران پیوست. دایی پس از آن، چهار سال در تیم بانک تجارت در مسابقات لیگ تهران به میدان رفت و از آنجا بود که مورد توجه بیشتری قرار گرفت و برای اولین بار به تیم ملی دعوت شد.علی دایی در سال ۱۳۷۳ به پرسپولیس پیوست. دایی در اولین فصل حضور در پرسپولیس همراه با فرشاد پیوس در خط حمله این تیم ۳۵ گل به ثمر رساندند که دایی زننده ۱۵ گل از این تعداد بود.علی دایی در مرداد سال ۱۳۸۲ پس از هفت سال به پرسپولیس بازگشت و به عنوان کاپیتان دوم این تیم پس از افشین پیروانی، از سوی وینگو بگوویچ انتخاب شد. دایی در اولین بازی پرسپولیس در مسابقات لیگ برتر در مقابل پگاه گیلان ۴ گل به ثمر رساند و در پایان فصل با زدن ۱۶ گل به عنوان آقای گل لیگ ایران شناخته شد. (دایی با آغاز دوران فوتبال حرفه‌ای خود از سال ۱۳۷۳ تا پایان آن در سال ۱۳۸۶ تنها عنوان آقای گلی در رده باشگاهی را به دست آورد). دایی در سومین دوره لیگ برتر به همراه پرسپولیس مقام پنجم لیگ را بدست آورد. وی پس از یک سال حضور در این تیم به صبا باتری پیوست و به دوران حضور خود در پرسپولیس پایان داد.


 

علی کریمی

محمدعلی کریمی پاشاکی (متولد ۱۷ آبان ۱۳۵۷ در کرج) است.او در دوران بازیگری ۱۸ سالهٔ خود از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۳، سابقهٔ بازی در لیگ ۴ کشور ایران، امارات، آلمان و قطر و باشگاه‌های فتح، پرسپولیس، الاهلی امارات، بایرن مونیخ، القطر، استیل‌آذین، شالکه و تراکتورسازی را دارد.از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۱، کریمی بیش از یک دهه بازیکن تیم ملی فوتبال ایران بود و با ۱۲۷ بازی و ۳۸ گل ملی، سومین بازیکن تاریخ ایران از نظر تعداد بازی ملی و سومین گلزن برتر این تیم مشترکاً با جواد نکونام به شمار می رود.علی کریمی که به‌عنوان یک بازی‌ساز دریبل‌زن شناخته می‌شد، به (جادوگر) و (مارادونای آسیا) ملقب شده‌است.کریمی فوتبال حرفه ای خود را در سال ۱۳۷۵ با فتح در لیگ دسته دوم فوتبال ایران آغاز کرد و پس از ۲ سال به پرسپولیس پیوست، جایی که در ۳ فصل بازی موفق به ۲ بار قهرمانی در جام آزادگان و یک بار قهرمانی در جام حذفی شد و همزمان با تیم ملی، در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک مدال طلا را به گردن آویخت.پس از آن به القطر در لیگ ستارگان قطر رفت و پس از یک سال به پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال ایران برگشت که حضورش در این تیم یک سال ادامه داشت. کریمی بازی در ایران را با ۱٫۵ فصل حضور در استیل‌آذین ادامه داد و در نیم‌فصل دوم ۲۰۱۱–۲۰۱۰ عضو شالکه در بوندس‌لیگا بود که قهرمانی جام حذفی آلمان را برای بار دوم کسب کرد.علی کریمی دوباره به پرسپولیس بازگشت تا سومین دوره حضور خود را با این باشگاه تجربه کند. پس از ۲ فصل بازی، علی کریمی به تراکتورسازی تبریز پیوست و آخرین فصل دوران بازیگری خود را با قهرمانی در جام حذفی پایان داد. 

مرتضی فنونی زاده

مرتضی فنونی‌زاده (زاده ۲ بهمن ۱۳۳۹ - تهران) بازیکن سابق فوتبال اهل ایران است. وی سابقه بازی در تیم‌های راه‌آهن، سرباز، شاهین تهران، پرسپولیس تهران و پورا تهران را دارد.
وی سابقه ۱۷ بازی ملی نیز در کارنامه دارد.
او جزو ۱۴ نفری بود که در سال ۶۵ و هنگام بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ در اعتراض به کادر فنی تیم ملی، از این تیم استعفا داد. او در تیر ماه ۶۷ استعفای خود را پس گرفت.مهدی مهدوی کیا

مهدی مهدوی کیا متولد ۲ مرداد ۱۳۵۶کاپیتان پیشین باشگاه پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران و سفیر کنونی قاره آسیا در فوتبال پایه است. او در باشگاه‌های بانک ملی، پرسپولیس، بوخوم و هامبورگ، اینتراخت فرانکفورت آلمان و داماش گیلان بازی کرده‌است. او در سال ۲۰۰۳ از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان بازیکن برتر فوتبال آسیا شناخته شد. هواداران هامبورگ به او لقب موشک ایرانی داده بودند.مهدوی ‌کیا در سال ۱۹۹۸ به باشگاه بوخوم پیوست و در سال ۱۹۹۹ به باشگاه هامبورگ رفت و ۸ سال عضو این تیم بوندس لیگا بود که با تمام شدن قرارداد خود در سال ۲۰۰۷ به تیم اینتراخت فرانکفورت پیوست، وی در سال ۱۳۸۸ پس از فسخ قرارداد با تیم فرانکفورت به تیم استیل‌آذین پیوست. مهدوی‌کیا در مجموع ۲۵۰ بار - تا پایان فوریه ۲۰۰۹ - در بوندس لیگا به میدان رفته است و ۲۹ گل به ثمر رسانده است. وی در دی ماه سال ۱۳۹۰، با عقد قراردادی ۶ ماهه به تیم پرسپولیس پیوست و در نخستین بازی، که دیداری دوستانه در برابر آرمین قزوین بود، توانست گلزنی کند. بازگشت او همزمان با بازگشت مصطفی دنیزلی بود. این بازیکن بعد از پایان قرارداد شش‌ماهه خود با پرسپولیس به گفته محمد رویانیان به مدت یک سال دیگر قرارداد خود را تمدید کرد.در نوامبر ۲۰۱۲ سایت فیفا اعلام کرد که مهدوی‌کیا محبوبترین بازیکن جهان در مرحله مقدماتی شناخته شده است. در ۲۳ اسفند ۱۳۹۱ مهدوی کیا به عنوان مرد اخلاق ورزش ایران در سال ۱۳۹۱ برگزیده شد.مهدی مهدوی کیا سرانجام در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ هنگامی که ۳۶ سال داشت به طور رسمی از میادین فوتبال خداحافظی کرد.

 

ناصر محمد خانی

ناصر محمدخانی متولد ۱۶ شهریور ۱۳۳۶ است. وی در نیمه اول دهه ۶۰، در ۱۵۲ بازی موفق به زدن ۵۹ گل برای تیم پرسپولیس شد. ناصر سابقه آقای گلی با تیم بانک ملی نیز دارد. همچنین او ۲۵ بازی و ۱۹ گل ملی در کارنامه دارد. او هم اکنون سرپرست تیم فوتبال امید پرسپولیس است.در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۶۲ در جریان پیروزی چهار بر صفر پرسپولیس برابر راه‌آهن دو گل زد و زمینه ساز قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی تهران شد.در تاریخ ۹ مهر ۱۳۶۵ در مرحله یک چهارم پایانی بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ در مقابل کره جنوبی در ضربات پنالتی، پنالتی خود را از دست داد و ایران، پنج بر چهار در ضربات پنالتی و شش بر پنج در مجموع نتیجه را واگذار کرد و حذف شد.او جزو ۱۴ نفری بود که در سال ۶۵ و هنگام بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ در اعتراض به کادر فنی تیم ملی، از این تیم استعفا داد. او در تیر ماه ۶۹ با دعوت علی پروین به تیم ملی برگشت.

 

عباس کارگر

عباس کارگر (زاده ۱ فروردین ۱۳۳۵ - شهر ری) بازیکن سابق فوتبال ایران است. او سابقه بازی در تیم‌های تراکتورسازی تبریز، پرسپولیس تهران، مهر شمیران و پورا تهران را دارد.
در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۶۲ در جریان پیروزی چهار بر صفر پرسپولیس برابر راه‌آهن یک گل زد و زمینه ساز قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی تهران شد.
وی سابقه ۲ بازی ملی نیز در کارنامه دارد.احمدرضا عابدزاده

احمدرضا عابدزاده (زاده ۴ خرداد ۱۳۴۵ - آبادان) دروازه بان سابق تیم ملی فوتبال ایران و استقلال تهران و پرسپولیس تهران است.این دروازه بان سال‌های اولیه دهه ۶۰ در تیم هلال احمر اصفهان بازی می‌کرد و پس از آن سال‌ها در تیم تام اصفهان زیر نظر حسین چرخابی بازی کرد. پنج بار اسمش از منتخب جوانان خط خورد ولی سماجت وی باعث شد تا سال ۱۳۶۴ جوانان اصفهان همراه با عابدزاده بازی کنند. ۱۸ سال بیشتر نداشت که به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شد و در اواخر همین سال عضو ثابت تیم ملی گردیدبهروز رهبری فر

بهروز رهبری‌فر (زاده ۱۱ مرداد ۱۳۵۱ - تهران) بازیکن سابق باشگاه پرسپولیس است. او دارای رکورد بیشترین قهرمانی در مسابقات لیگ برتر است. او اخیراً در سریال پژمان ساختهٔ سروش صحت ایفای نقش کرده است.او هم اکنون مربی تیم فوتبال امید پرسپولیس است.
رهبری فر در سال ۱۹۹۳ زیر نظر علی پروین به پرسپولیس پیوست و نه فصل برای این تیم بازی کرد. در آغاز لیگ برتر ۸۳–۱۳۸۲، اکبر غمخوار ریاست باشگاه را بعهده گرفت و به اصلاحات جدیدی پرداخت؛ در این اصلاحات، بازیکنانی مانند رهبری فر که روابط گرمی با علی پروین داشتند، کنار گذاشته شدند. بهمین دلیل رهبری فر پرسپولیس را ترک کرد و به پاس تهران پیوست. تنها گلی که او که برای پاس تهران به ثمر رساند، مقابل پرسپولیس و از روی نقطهٔ پنالتی بود.

 

ابراهیم آشتیانی

ابراهیم آشتیانی (۱۰ آذر ۱۳۲۵ در تهران) بازیکن و مربی فوتبال بازنشسته اهل ایران است. او پیشتر در تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کرد و بیشتر دوران باشگاهی‌اش را در پرسپولیس گذراند. آشتیانی دارای مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی است و در دانشگاه تدریس می‌کند.فرزند او، اردلان آشتیانی نیز بازیکن فوتبال است.آشتیانی در زمان مدیریت اکبر غمحوار و پس از کناره گیری محمد خوردبین از سوی مدیریت باشگاه به سمت سرپرستی تیم فوتبال پرسپولیس منصوب شد.
ادموند بزیک

اِدموند بِزیک با تلفظ صحیح ادموند بازیکیان، متولد ۲۱ مرداد ۱۳۵۴ در تهران ، فوتبالیست سابق ایرانی ارمنی‌تبار است. وی با ۸۴ گل چهارمین گلزن برتر تاریخ لیگ فوتبال ایران است که ۴۰ گل را با پیراهن تیم پرسپولیس به ثمر رسانده است.
بزیک در دو شهرآورد پرسپولیس و استقلال دو گل برای تیم پرسپولیس به ثمر رساند و به یکی از بازیکنان محبوب پرسپولیس تبدیل شد.


 

فریدون معینی

فریدون معینی (زاده ۱ شهریور ۱۳۲۵ در تهران) بازیکن سابق فوتبال اهل ایران است. وی هم اکنون علاوه بر تدریس در دانشگاه خوارزمیعضو هئیت مدیره باشگاه استقلال می‌باشد. وی که از چهره‌های ماندگار پرسپولیس به شمار می‌رود و ٬برادر مسعود معینی می‌باشد.
او در جریان دیدار دوستانه تاج برابر هامبورگ به عنوان یار کمکی تاج به میدان رفت.

 

حسن شیرمحمدی

حسن شیرمحمدی (متولد ۱ خرداد ۱۳۴۷ در تهران) مهاجم سابق باشگاه پرسپولیس ٬ پاس تهران و سایپا است. شیرمحمدی در ۱۳۳ بازی که برای پرسپولیس به میدان رفته است ۱۲ گل به ثمر رسانده است.

 


جعفر کاشانی

جعفر کاشانی (زاده ۳ فروردین ۱۳۲۳ - تهران) بازیکن سابق فوتبال اهل ایران است. وی فوتبال را از باشگاه فوتبال شاهین تهران شروع و پس از انحلال آن در سال ۱۳۴۶ به تیم پرسپولیس رفت و تا پایان دوران ورزشی خود در این تیم باقی‌ماند و چهارمین کاپیتان تاریخ این تیم شد.
او از سال ۱۳۴۷ تا سال ۱۳۵۳ عضو تیم ملی فوتبال ایران بودو ۳۸ بازی با لباس تیم ملی انجام داد.محمود خوردبین

محمود خوردبین (زادۀ ۲ مهر ۱۳۲۷ در تهران) بازیکن فوتبال بازنشسته اهل ایران است. وی سال‌ها سرپرست باشگاه پرسپولیس بود اما در سال ۹۰ پس از حرکت غیر ورزشی محمد نصرتی و شیث رضایی از کار برکنار شد؛ اما پس از گذشت چند روز ازنو به پرسپولیس بازگشت. خوردبین کارمند بازنشسته بانک کشاورزی و همچنین مدیرعامل تیم نوین کشاورز (وابسته به بانک کشاورزی) است که در لیگ برتر والیبال ایران حضور دارد.


 

محمد حسن انصاری فر

محمدحسن انصاری‌فرد (۱۸ شهریور ۱۳۴۱ - تهران) بازیکن و مربی سابق فوتبال اهل ایران است. وی سابقه عضویت در تیم‌های پرسپولیس تهران و کشاورز را دارد.
همچنین وی سابقه مدیرعاملی در باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ را دارد. انصاری‌فرد هم‌اکنون در باشگاه راه‌آهن مدیرعامل است.
دو سال مربی‌گری در تیم ملی فوتسال ایران مابین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ در کارنامه وی نیز دیده می‌شود.
او زننده گل قهرمانی پرسپولیس در جام برندگان جام آسیا ۹۱–۱۹۹۰ برابر المحرق بحرین است.

 

محمد مایلی کهن

محمد مایلی‌کهن (زادهٔ ۳۰ خرداد ۱۳۳۳ - بندر انزلی) بازیکن پیشین و مربی فوتبال اهل ایران و سرمربی باشگاه فوتبال ملوان بندر انزلی است. او هم اکنون نائب‌رئیس دوم کانون مربیان فوتبال ایران است. ۱۴ سال عضو تیم پرسپولیس تهران و بازیکن تیم ملی فوتبال ایران از جمله در بازی‌های آسیایی ۱۹۸۲ بود.
مایلی کهن مربی تیم‌های باشگاهی مختلفی در ایران بوده است. او یکبار به مدت دو سال و بار دیگر به مدت هفده روز سرمربی تیم ملی ایران بود و یکبار هم سرپرستی تیم امید را در زمان مربی گری محمد خاکپور بر عهده گرفت، اما این تیم‌ها در حضور او موفقیتی کسب نکردند. کسب مقام چهارم جام جهانی فوتسال ۱۹۹۲ و مقام سوم جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ مهمترین موفقیت‌های مایلی کهن در عرصه مربی‌گری هستند.
محسن عاشوری

محسن عاشوری(زاده ۱۲ دی ۱۳۴۳ - نوشهر) مدافع سابق تیم پرسپولیس میباشد. او از سال ۱۳۷۶-۱۳۶۶ عضو تیم پرسپولیس بود و در ۱۷۹ بازی که برای این تیم انجام داد ۲۰ گل به ثمر رساند.
وی ۱۲ بازی ملی نیز در کارنامه دارد.عاشوری در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۹۰ پس از کناره گیری حمید استیلی، به طور موقت به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد.

 


مجتبی محرمی

مجتبی محرمی (زاده ۶ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تهران) بازیکن فوتبال سابق اهل ایران است.
وی در سال ۱۹۸۰ میلادی به شاهین تهران پیوست و سپس در سال ۱۹۸۵ به تیم نیروی زمینی رفت و در سال ۱۹۸۸ به پرسپولیس پیوست. او در ششم خرداد ۱۳۶۷ نخستین بازی ملی اش را برای تیم ملی در مقابل نپال برگزار کرد و در اول دی ماه ۱۳۷۵ آخرین بازی ملی اش را در مقابل کویت انجام داد. او به همراه تیم ملی ایران یک بار قهرمان آسیا شد و در دوران ورزشی خود همیشه به عنوان بهترین چپ پای ایران و حتی آسیا شناخته می‌شد در حالی که او راست پا بود
او در خرداد ۱۳۹۴ به عنوان مربی تیم فوتبال امید پرسپولیس انتخاب شد، ولی به خاطر حمایت از حسین هدایتی و سفارشی خواندن هیئت مدیره باشگاه از سمت خود کناره گیری کرد.

 

افشین پیروانی

افشین پیروانی (زاده ۱۷ بهمن ۱۳۴۸ - شیراز) بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس و سرمربی مربی فوتبال اهل ایران است. او رکورددار بیشترین کاپیتانی در تیم فوتبال پرسپولیس تهران است.
پیروانی در زمان مربیگری امیر قلعه‌نویی در تیم ملی، یکی از دستیاران او بود. او همچنین دارای گرین کارت آمریکاست.نام افشین پیروانی در تیم منتخب تاریخ دربی‌ها نیز دیده می‌شود. همچنین پیروانی دارای مدرک مربیگری حرفه‌ای فیفا (پرولایسنس) است
افشین پیروانی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ به سمت مدیر اجرایی تیم ملی منصوب شد.رحیم یوسفی

رحیم یوسفی، هافبک شماره 6 سابق پرسپولیس، متولد 9 تیر 1341 در تهران
فوتبال رو با تیم ژاندارمری شروع کرد و بعد از بازی در بانک ملی و شاهین، سال 65 به پرسپولیس پیوست و تا پایان سال 71 شش سال عضو این باشگاه بود.
یوسفی که بعد از جدایی از پرسپولیس تا 40 سالگی به فوتبال ادامه داد، چند سال سابقه مربیگری در تیم های پایه باشگاه رو هم داره و در حال حاضر سرمربی تیم نوجوانان پرسپولیس هست.رضا شاهرودی

رضا شاهرودی (زاده اول فروردین ۱۳۵۱ - تهران) بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران است. او در بین هواداران به دلیل شباهتش و همچنین پست بازی یکسان با پائولو مالدینی به «رضا مالدینی» مشهور بود.
وی سابقه بازی در تیم‌های کشاورز تهران، پرسپولیس تهران، آلتای اسپور، دالیان هایچانگ، پاسارگاد و پیکان را دارد. اولین قراردادش در سال ۱۳۶۶ با باشگاه صنعت و معدن بود. مبلغ قرارداد ۵۰ هزار تومان بود با ماهی سه هزار تومان دستمزد. بالاترین دستمزد او در ایران ۲۵ میلیون تومان در فصل ۸۰–۸۱ برای بازی در تیم پرسپولیس بود.رضا وطن خواه

رضا وطنخواه متولد ۲۰ بهمن ۱۳۲۵ در تهران، مدافع سابق پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران بود. وطنخواه در ۱۲ سال حضور خود در پرسپولیس در ۱۴۸ بازی، ۱۱ گل برای این تیم به ثمر رسانده‌است. بیوک وطنخواه برادر بزرگتر رضا وطنخواه سال‌ها برای تیم پرسپولیس بازی کرده‌است. وطنخواه در سال ۲۰۱۵ میلادی بعنوان سرمربی و عضو مدیر فنی تیم فوتبال سردار بوکان بود. او همچنین مربی سابق تیم شاهین بوشهر در سال ۱۳۸۵ بوده است.وحید قلیچ

وحید قلیچ (زاده ۲۵ آذر ۱۳۳۶ - تهران) دروازه‌بان سابق پرسپولیس می‌باشد.
قلیچ در ۱۲ سال حضور خود در پرسپولیس در ۱۷۶ بازی به میدان رفته‌است.وی در بین دروازه‌بان‌ها بیشترین حضور را در باشگاه پرسپولیس داشته است.ابراهیم اسدی

 ابراهیم اسدی زننده گل قهرمانی پرسپولیس در مسابقات فوتبال لیگ اول حرفه ای روز 18 خرداد ماه سال 1358 در تهران به دنیا آمد. اسدی در دوران حضورش در پرسپولیس 2 بار با این تیم قهرمانی را در مسابقات فوتبال لیگ برتر به دست آورد. اسدی فوتبال را از تیم های رده پایه پرسپولیس آغاز کرد و جزو آخرین نسل ستاره های تیم های پایه پرسپولیس بود. ستارگانی که در 15-10 سال اخیر با نفراتی مثل او، هادی عقیلی، محسن بیاتی نیا، ابراهیم صادقی، وحید طالب لو، امیرحسین فشنگچی، علیرضا حقیقی و... در مسابقات لیگ ایران حضور دارند. علی پروین که معمولا علاقه زیادی به حضور عناصر جوان در تیم پرسپولیس ندارد و بیشتر متکی به تجربه عناصر قدیمی و میدان دیده است در سال 78 از عملکرد او چنان راضی بود که با حضور هافبک های قدرتی مثل علی کریمی، کاویانپور، حمید استیلی و... او را به پرسپولیس آورد. اسدی در پرسپولیس تلاش زیادی برای خودنمایی داشت اما همانگونه که گفتیم حضور ستارگان بسیار در پرسپولیس مانع درخشش بیشتر او شد. در سال 80 علیرغم حضور هافبک هایی مثل رضا جباری، پژمان جمشیدی، حامد کاویانپور، حمید استیلی و... ابراهیم اسدی وارد ترکیب ثابت تیم شد. بد نیست به این نکته اشاره داشته باشیم که ابراهیم اسدی در سال 78 که به پرسپولیس آمد جای حسین عبدی را گرفت که بعد از 13 فصل حضور مستمر در ترکیب سرخپوشان پایتخت از این تیم کناره می گرفت. اسدی که با پرسپولیس در لیگ نهم آزادگان در سا ل1378 به عنوان قهرمانی رسیده بود. در سال 79 با این تیم در لیگ دهم آزادگان نایب قهرمانی را هم تجربه کرد. اما در سال 80 پرسپولیس فاقد آن شادابی و سرزندگی گذشته بود و نسبت به تمام تیم هایش که ظرف 2 سال گذشته مردانی مثل علی کریمی، احمدرضا عابدزاده، رضا شاهرودی، مهرداد میناوند، مهدی مهدوی کیا، نادر محمدخانی، بهنام سراج، نعیم سعداوی، یحیی گل محمدی و... را از دست داده بود. پرسپولیس با همین تیم متوسط و با حضور سایر مردان متوسطش در مسابقات لیگ اول حرفه ای عملکرد متوسطی را داشت به این ترتیب که تا آخرین روزها در مسابقات لیگ در رده سوم پشت سر استقلال قرار داشت. هر چند استقلال هم در آن سال درست مثل پرسپولیس عملکرد متوسطی نسبت به تیم سال قبل خودش داشت! به هر حال پرسپولیس فرصت های زیادی را برای صدرنشینی در لیگ اول حرفه ای از دست داد. حتی وقتی در هفته های پایانی، سرخپوشان در تهران یک-صفر به تیم برق شیراز باخته و داود فنایی دروازه بان اول خود را از دست دادند همه باور داشتند که قهرمانی استقلال در لیگ اول تقریبا مسلم شده است. تعلل استقلال در کسب تساوی با 3-2 تیم باعث شد فاصله پرسپولیس و استقلال در پایان هفته 25 لیگ به 2 امتیاز تقلیل یابد. در روز آخر لیگ تیم استقلال در بندرانزلی به مصاف ملوان رفت و پرسپولیس در تهران باید با فکر شهید سپاسی دیدار می کرد. تنها یک معجزه می توانست پرسپولیس را قهرمان کند. برد برابر فجر شهید سپاسی که تیم آماده ای به نظر می رسید و دوم باخت استقلال در بندرانزلی برایم تیم ته جدولی ملوان! اتفاقا استقلال به ملوان باخت و پرسپولیس با گلی که در دقیقه 67 بازی توسط ابراهیم اسدی به ثمر رساند. بازی را یک-صفر به سود خود خاتمه داد و قهرمانی را در مسابقات فوتبال لیگ اول حرفه ای را به دست آورد. ابراهیم اسدی با این گل نامش را به تاریخ پرسپولیس پیوند زد. در سال 80 تا 83 اسدی در ترکیب پرسپولیس حاضر بود اما در یک مقطع کوتاه که چند ستاره این تیم، با ترک خود اختلافشان را با باشگاه رو کردند و از پرسپولیس جدا شده و به ذوب آهن رفت اما خیلی زود به تیم برگشت. اسدی تا سال 86 سه فصل دیگر با پرسپولیس بازی کرد و در ابتدای لیگ نهم به تیم استیل آذین رفت. در سال دوم حضور در استیل آذین با این تیم به لیگ برتر صعود کرد اما از آن پس دچار مصدومیت شدید شد و طالع حرفه ای اش رفته رفته غروب کرد.
اسماعیل حلالی

اسماعیل حلالی (زاده ۲۲ مرداد ۱۳۵۲ تبریز) بازیکن سابق فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس است. وی ۶ سال عضو باشگاه پرسپولیس بوده است و در ۱۱۸ بازی که با لباس این تیم به زمین رفت ۱۰ گل به ثمر رساند.وی در دربی معروفی که پرسپولیس در ان نه نفره شد یکی از دو اخراجی پرسپولیس بود حلالی سابقه بازی برای باشگاه‌های تراکتورسازی ٬ صنعت نفت٬ پیکان ٬ استقلال اهواز و شاهین بوشهر را نیز دارد. وی ۱۵ بازی ملی در کارنامه دارد اسماعیل حلالی (زاده ۲۲ مرداد ۱۳۵۲تبریز ) بازیکن سابق فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیساست. وی ۶ سال عضو باشگاه پرسپولیس بوده است و در ۱۱۸ بازی که با لباس این تیم به زمین رفت ۱۰ گل به ثمر رساند. حلالی سابقه بازی برای باشگاه‌های تراکتورسازی ٬ صنعت نفت٬ پیکان ٬استقلال اهواز و شاهین بوشهر را نیز دارد.وی ۱۵ بازی ملی در کارنامه دارد. وی متاهل است و دو ژسر دارد به نامهای محمدرضا و مانی . وی بعد از خداحافظی از فوتبال مدتها در تیمهای پایه پرسپولیس و پرسپولیس نوین فعالیت داشت و در سال ۱۳۹۲ به تیم دسته اولی مس سونگون ورزقان پیوست . از شانس بد او تیم مس سونگون با رای کمیته انضباطی تنبیه شد و به یک دسته پائین تر سقوط کرد . وی بعنوان یک فرد خوش مشرب ، خنده رو ، سالم و خانواده دوست و همچنین ساعی و تلاشگر زبانزد خاص و عام میباشد . همچنین در دوران بازیگری خود سعی میکرد همیشه از هرنوع حاشیه ای بدور باشد و وارد دسته بندیهای رایج آن زمان پرسپولیس نشد


امیرحسین اصلانیان

امیرحسین اصلانیان )زاده ‎۲۵ آذر ۱۳۵۸ - تهران (بازیکن سابق فوتبال ایرانی است. وی در باشگاه‌های مطرح پرسپولیس و پیکان سابقه بازی دارد. همچنین این بازیکن عنوان آقای گلی لیگ دو در سال ۱۳۷۹ و افتخار دعوت به تیم ملی توسط جلال طالبی رادر کارنامه خود دارد.در سالهای 81-83 سابقه بازی در تیم پرسپولیس را داشته و در 100 بازی شرمت مرده که زننده 26 گل در این بازی ها بود است و بعد از آن در تیم های پیکان و داماش گیلان بازی کرده است . سال ۱۳۸۲ وی در جاده محمودآباد در شمال کشور دچار سانحه تصادف گردید تا از ناحیه پا آسیب ببیند و در چند ناحیه دیگر از بدنش دچار شکستگی شد. پس‌ازاین رخداد مدتی از دنیای فوتبال دور شد تا پس از دوره درمان برای برگشت به دوران آمادگی تصمیم گرفت راهی باشگاه لیگ برتری پیکان شود. اما به‌هیچ‌وجه نتوانست به دوران اوج فوتبالش بازگردد.


ایرج سلیمانی

ایرج سلیمانی زاده ۲۴ آذر ۱۳۲۵ - مسجدسلیمان بازیکن سابق باشگاه‌های پرسپولیس و شهباز بوده‌است. شروع فوتبال وی از شاهین اهواز بود و در سال ۱۳۵۰ به تیم فوتبال پرسپولیس تهران پیوست و سه‌بار با این تیم قهرمان باشگاههای ایران شد. وی در طول چهار سال فعالیتش در پرسپولیس ۱۱۵ بازی برای این تیم انجام داده ۱۲ گل به ثمر رسانده‌است. ۲ گل از ۶ گل داربی معروف تهران به نام این مهاجم ثبت شده‌است. او دروازه تیم ناسیونال اروگوئه قهرمان جام بین قاره ای را در دیدار دوستانه در تهران گشود. همچنین در جریان تساوی یک بر یک برابر چلسی نیز گلزنی کرد. ايرج تا سال 54 در پرسپوليس حضور داشت سپس به تيم شاهين تهران كه آنزمان به شهباز تغيير نام داده بود پيوست و پس از يکسال بازي به عنوان سرمربی اين تيم برگزيده شد. سليمانی بين سال‌های 1358 تا 1362 به عنوان دبير ورزش در آموزش و پرورش لرستان مشغول خدمت بود.سال ١٣۵٨ با تيم لرستان در جام شهيد اسپندی در تهران به مقام سوم کشور رسيد و همراه تيم لرستان در جام آقاخان بنگلادش با سمت سرمربی حضور داشت. ايرج در اين 4 سال در لرستان سنگ تمام گذاشت و بازيکنان مستعد بسياری به فوتبال كشور معرفی نمود. آخرين مسئوليت رسمی او در فوتبال ايران به سال 1362 باز می‌گردد که مربی تيم ملی اميد كشورمان بود. همچنین وی در سال ۱۹۸۳ مربی‌گری تیم ملی زیر ۲۳ سال را بر عهده داشته‌است پيمانه‌ی عمر ايرج نيز در کرج لبريز شد سليمانی در ۵ اسفند ۱۳۸۷ در سن ۶۲ سالگی دارفانی را وداع گفت و پيكرش در جوار بقعه متبركه امامزاده طاهر(ع) كرج به خاك سپرده شده است . او که از مدت‌ها قبل از آن دچار نارسايی کليه بود پس از سال‌ها دست و پنجه نرم کردن با اين بيماری مهلک، ناگهان بر اثر سکته‌ی مغزی جان به جان آفرين تسليم کرد.


بهزاد داداش

بهزاد داداش‌زاده )زاده اول تیر ۱۳۵۰-رشت( بازیکن سابق و مربی فعلی فوتبال ایرانی است. او از زمره بازیکنانی است که در هر دو تیم پرسپولیس و استقلال بازی کرده است. او در تیم استقلال رشت به مربیگری مجید جهانپور چهره شد و سپس با فقط بیست سال سن در خط هافبک پرسپولیس بازیهای زیادی را انجام داد و با آن تیم فینالیست جام در جام آسیا شد. او پس از حوادث شهرآورد سی و هشتم تهران در دی ماه سال ۱۳۷۳ که گل زیبایی را هم با ضربه سر در آن به ثمر رسانده بود شش ماه از حضور در میادین محروم شد. او پس از بازی در پیام مشهد و ذوب آهن اصفهان به استقلال تهران رفت و چهار سال در ان تیم توپ زد و با استقلال هم قهرمان لیگ و جام حذفی ایران شد . داداش زاده در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ عضو ثابت تیم ملی ایران بود.


بهنام ابوالقاسم پور

بهنام ابوالقاسم پور متولد 2 شهریور 1352 در ری، بازیکن پیشین فوتبال است وی فارالتحصیل رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی ارشد است، موفقعیت خود را در تمام این سالها منوط به تحصیلات دانشگاهی اش می داند، او بعد از دوران فوتبالیش به مربیگری و پست های رسمی روی آورد ز نحوی وردش به حرفه فوتبال می گوید : یک تعارف از طرف دوستم، ابتدا به بسکتبال علاقه زیادی داشتم یک روز در سال 65 به طور کاملا اتفاقی یکی از دوستانم را دیدم و به من گفت برای تماشای فوتبال ، همراهش به زمین خاکی نزدیک خانه مان بروم آن روز دو نفر از بازیکنان نیامده بودند و من با پوشیدن کفش و لباس ورزشی وارد زمین شدم و بازی خوبی کردم ، طوری که مربی تیم ، آقای “محسن میدانی ” دیگر مرا رها نکرد و به این ترتیب ، از رشته بسکتبال به فوتبال روی آوردم. اولین باشگاه رسمی او باشگاه کاوه شهرری بود در آن زمان شرایط سنی به وی اجازه نمی داد فوتبال را در تیمی خارج از تهران دنبال کند و از این رو، مدتی در تیم شهرداری منطقه 20 بازی کرد تا از سوی آقای “قاسم پناهگر” به تیم منتخب امید تهران دعوت شد پس از آن ،2 سال پیراهن تیم تولی پرس قزوین را به تن کرد پنج سال هم عضو تیم سایپا بود سپس از سال 1380 به پرسپولیس تهران پیوست . وی در سال 86 از فوتیال حرفه ای خداحافظی کرد، بعد از مدتی بعنوان سرپرست در راه آهن فعالیت کرد و اما در حال حاضر بعنوان رئیس تربیت بدنی شهرداری منطقه 20 تهران میباشد


بیژن ذوالفقارنسب

بیژن ذوالفقارنسب در ۱۶ تیر 1328 محله چهارباغ سنندج متولد شد. بسیار درس‌خوان بود و از دوم دبیرستان همراه خانواده به تهران آمد. در سنندج آنها همسایه خانواده کامکار بودند. سال ۴۷ وارد دانشسرای عالی شد که امروزه دانشگاه تربیت‌معلم است. همزمان با فوتبال لیسانس گرفت سال ۵۲ به سربازی رفت و سپس با فوق‌لیسانس استاد دانشگاه. سال ۵۸ برای اخذ دکترا به بلژیک رفت و در بازگشت به عنوان استاد دانشگاه و مربی فوتبال همزمان فعال شد. ذوالفقارنسب فوتبال باشگاهی را از سال ۴۹ با باشگاه افسر شروع کرد. سال ۵۲ همزمان با خدمت به عضویت پاس درآمد و سال ۵۴ راهی پرسپولیس شد. سال ۵۸ فوتبال را کنار گذاشت و برای ادامه تحصیل رفت. در دهه ۶۰ مربیگری را با صنایع گسترش شروع کرد. سال ۱۳۷۰ سرمربی تیم ملی امید شد و سال ۷۱ هدایت استقلال را برعهده گرفت، اولین و آخرین بار در تاریخ ایران! دکتر بیژن سال ۱۳۷۲ به باشگاهش برگشت که حالا نام «سایپا» گرفته بود و دو سال قهرمان شد. سال ۷۶ به شهرداری تبریز رفت، سپس دستیار ایویچ در تیم ملی شد. بعد از جام‌جهانی به پاس رفت و سال بعد مس کرمان. بعد پیکان و دوباره سایپا و برق شیراز، ذوب‌آهن، داماش و سال ۸۸ نیز صنعت نفت آبادان آخرین تیم او در عرصه مربیگری بود. او در حال حاضر مشاور وزیر ورزش است و بازنشسته دانشگاه است. ذوالفقارنسب به عنوان بازیکن ۱۴ بار پیراهن ایران را در المپیک و بازی‌های آسیایی پوشید و به طلا رسید. او عضو آخرین تیم ایران در المپیک است و تنها تیمی که به جمع ۸ تیم برتر رسید. به عنوان مربی نیز با ایران به جام‌جهانی ۹۸ رسید. در عرصه باشگاهی، ذوالفقارنسب به عنوان بازیکن با پرسپولیس ۲ بار قهرمان لیگ شد. در ۶ شهرآورد هم پیراهن قرمز را پوشید و مدافعی مستحکم بود. به عنوان مربی اما او در یک شهرآورد حضور داشته که سرمربی استقلال بود! او با سایپا ۲ دوره متوالی قهرمان لیگ شد و به آسیا رفت. در تمام این سال‌ها عضوی عالی‌رتبه در ورزش دانشگاهی و مشاور مدیران ارشد ورزش و باشگاه‌های کشور بوده است.


بیوک وطنخواه

بیوک وطنخواه زاده ۱۳ بهمن ۱۳۲۱ در تبریزازیکنان سابق تیم ملی فوتبال ایران بوده‌است.خانواده اش 6 ماه پس از تواد وی رهسپار تهران شده و در محله چهارراه مختاری اقامت گزیدنند.بیوک از سنین کودکی به فوتبال علاقه داشت و توانست در ۱۷ سالگی در تیم ملی فوتبال ایران بازی کند.او در تیم‌های باشگاه فوتبال راه آهن، تاج، باشگاه فوتبال شاهین و پرسپولیس(۱۳۵۳-۱۳۴۶) بازی کرده‌است.همچنین او در سالهای ۱۳۵۱-۱۳۵۰ کاپیتان پرسپولیس بوده است. اولین باشگاهی که نظر بیوک رابه شدت به خود جلب کرد ،باشگاه شاهین بود ،وی علاقه عجیبی به بازی کردن در این باشگاه از خود نشان می داد تا جایی که توسط مرحوم دکتراکرامی برای پیوستن به شاهین دعوت شد .با انحلال باشگاه شاهین در سال 44 وی به همراه تعدادی از هم تیمی هایش از سوی حسین عبدو مدیر عامل پرسپولیس جذب این باشگاه شد و تنها یک سال برای این تیم بازی کرد ،وی سپس به عضو تیم پیکان درآمد ،پیکان اولین باشگاه حرفه ای فوتبال درآن زمان به حساب در می آمد ،او بعد ازاین مجددا به باشگاه پرسپولیس بازگشت و به قول خودش یک پرسپولیسی اصیل شد.این پیشکسوت فوتبال در سال 1353 در سن 32 سالگی از دنیای حرفه ای گری فوتبال خداحافظی کرد و وارد عرصه مربیگری شد بیوک وطنخواه جوانترین مربی قهرمان در تاریخ لیگ و اولین مربی ایرانی که فاتح لیگ شده به حساب می آید ،وی در فصل 54 لیگ تخت جمشید با پرسپولیس قهرمانی را جشن گرفت.بعد از بازنشستگی او مربی تیم امید پرسپولیس شد و سپس در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۴ به عنوان مربی تیم بزرگسالان پرسپولیس انتخاب شده. بیوک وطنخواه٬سرمربی پرسپولیس در لیگ ۱۳۵۴ توانست در سن ۳۳ سالگی٬ این تیم را قهرمان کند و عنوان جوانترین مربی قهرمان تاریخ لیگ ایران به خود اختصاص دهد.


پایان رأفت

پایان رأفت متولد ۱۸ شهریور سال ۱۳۴۹ فوتبالیست و مربی ایرانی است. فوتبال را از باشگاه‌های شهرستان آستارا شروع کرد. دوران طلایی وی زمان حضور در تیم پرسپولیس است. وی پس از مدتی حضور در ایران و بازی در تیم‌هایی چون ملوان، پرسپولیس و صباباتری به تیم حتا یکی از تیم‌های لیگامارات پیوست. وی سابقه مربی‌گری تیم زیر۲۰ سال پرسپولیس را نیز دارد.او به عنوان یک گلزن لرزه بر اندام حریفان می انداخت در آخرین مصاحبه ی خود درسال 82 با خبرگزاری فارس گفت گل زدن به استقلال را خیلی دوست دارم،وی هنوز از درگیری با پرویز برومند در دربی معروف تهران دلخور است،وی افزود ورزش فوتبال عرصه ی مردانگی ها و جنگاوری هاست و این کارهای ناشایست روی ورزش ایران را کبود میکند.او از شبیه ترین افراد به علی دایی در زمان خودش بود.


پژمان جمشیدی

پژمان جمشیدی متولد 21 شهریور 1356 بازیکن اسبق تیم های فوتبال سایپا، پاس و پرسپولیس است. جمشیدی فوتبال خود را از باشگاه کشاورز تهران آغاز کرد و در تیم های سایپا ، پرسپولیس ، پاس تهران ، استیل آذین ، فولاد و ابومسلم نیز بازی کرد. وی سال 2111 زمان مربیگری میروسلاو بلاژویچ(ملقب به چیرو) در تیم ملی کشورمان برای دیدارهای مقدماتی جام جهانی 2112 کره و ژاپن به این تیم دعوت و جایگزین فرهاد مجیدی شد . آخرین بازیکنی که پرسپولیس را در اصفهان مقابل سپاهان برنده از زمین بیرون آورده ( سال 82 ) کسی نیست جز پژمان جمشیدی، بال راست آن روزهای پرسپولیس که بازی های جالبی از او می دیدیم. وی در باشگاه‌های مطرحسایپا، پرسپولیس و پاس تهران سابقه بازی دارد و تک گل ملی خود را مقابل گرجستان زده‌است. وی در سال ۱۳۹۲ در مجموعه تلویزیونی پژمان به عنوان بازیگر نقش آفرینی کرد. طرح اولیه این سریال با ایده خود پژمان جمشیدی شکل گرفته‌است. پس از آن در تئاتر و سریال کارهای مختلفی ارائه کرده‌است. پژمان جمشیدی موفق‌ترین فوتبالیستی است که وارد عرصه سینما و تلویزیون و تئاتر شده‌است و در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر نامزد بهترین بازیگر مکمل مرد برای بازی در فیلم سوءتفاهمشده‌است که کاندیدا شدن او موجب تمسخر خبرنگاران حاضر شد که البته پس از این اتفاق مردم و برخی از هنرمندان نظیر پرویز پرستویی از او حمایت کردند و خود او نیز پس از مراسم فجر در برنامه تلویزیونی هفت اعلام کرد که از این موضوع خیلی مکدر نشده‌است.


جمشید شاه محمدی

جمشید شاه‌محمدی متولد ۱۱ تیر در تهران ، بازیکن سابق فوتبال اهل ایران است. وی سابقه بازی در تیم‌های پرسپولیس تهران، کشاورز، سایپا واستقلال اهواز را دارد. وی سابقه ۱۱ بازی و یک گل ملی نیز در کارنامه دارد. پس از اخراج در مسابقه با تیم ملی فوتبال ژاپن در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۲ از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا از سه دیدار بین‌المللی محروم شد. شاه‌محمدی در سال ۱۳۷۱ به همراه باشگاه فوتبال کشاورز تهران آقای گل لیگ آزادگان ایران شده است.


جواد الله وردی

جواد الله‌وردی متولد ۲۶ خرداد ۱۳۳۱ محله ناصر خسرو تهران است .مدافع، سابق باشگاه پرسپولیس و تاج است. الله‌وردی در ۹۲ بازی برای پرسپولیس به میدان رفته‌است. الله‌وردی از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸ آرژانتین بود او با قراردادی جنجالی به مبلغ دوازده هزار تومان از تاج به پرسپولیس پیوست


جواد حسن زاده

جواد حسن زاده بازیکن اسبق تیم فوتبال پرسپولیس به عنوان مربی تیم جوانان این باشگاه منصوب شد. وی در اولین تجربه مربیگریش، یک قهرمانی برای پرسپولیس به ارمغان آورد. حسن زاده که روز گذشته سرمربیگری تیم جوانان پرسپولیس را بر عهده گرفت، در سال ۱۳۵۸ از تیم دارایی به پرسپولیس آمد و تا سال ۱۳۶۴ برای پرسپولیس توپ زد که پنج قهرمانی حاصل آن بود. حسن زاده که بسیاری هواداران قدیمی او را با گلی که در جام وحدت به الجزایر زد، به یاد می آورند. بعد از پرسپولیس به ستاد مشترک رفت. او همانجا مربی شد و با شکست تیم دارایی باعث قهرمانی پرسپولیس در آن دوره از رقابت ها شد. حسن زاده درباره آغاز فعالیت خود در جوانان پرسپولیس گفت: الان نمی توانم درباره تیم نظری بدهم. باید چند جلسه در تمرینات کار کنم و پس از آن، در این خصوص اظهار نظر خواهم کرد. در اینجا تنها می توانم از زحماتی که آقای فنونی زاده برای این تیم متحمل شده تشکر کنم. من که سال ها برای پرسپولیس بازی کردم همیشه عشق این تیم را در سینه دارم و به همین عشق، این مسئولیت را قبول کردم. رده سنی هم مهم نیست. مهم این است که بتوانم برای بچه های این آب و خاک و برای پرسپولیس کاری بکنم و قدمی بردارم.


جواد منافی

جواد منافی (زاده ۱ مهر ۱۳۴۹، بهشهر) بازیکن سابق فوتبال ایران است. منافی که فوتبال حرفه ای خود را از استقلال بهشهر، فتح و پورا آغاز کرده بود در رقابت های انتخابی المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا به همراه بازیکنانی چون میرشاد ماجدی، بهزاد داداش زاده، افشین پیروانی، علی دلیخون، حسین خطیبی و رضا شاهرودی خوش درخشید و در شرایطی که در سال ۷۲ برای تیم فتح تهران بازی می کرد، استقلال، کشاورز، بانک تجارت و پرسپولیس را خواهان خود دید و سرانجام با قراردادی به مبلغ چهارصد هزار تومان به تیم پرسپولیس پیوست . او در سال 1372 اولین بازی اش را برای تیم پرسپولیس در فینال جام در جام باشگاه های آسیا و در مقابل تیم نیسان ژاپن انجام داد . این بازی در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد و پرسپولیس با نتیجه یک بر صفر از حریف خود شکست خورد. با توجه به نتیجه بازی رفت ( 1-1 ) پرسپولیس نایب قهرمان این دوره از بازی ها شد .این بازیکن جوان در شرایطی که پیشتر در حضور نصفه و نیمه خود در مقدماتی جام جهانی ۹۴ بخصوص در بازی با عربستان با زدن دو گل توانایی اش را نشان داده بود، در بازی های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما و در تیم استانکو ـ سرمربی وقت تیم ملی ـ سرآمد همه بازیکنان شد و ستاره تیم ایران لقب گرفت. او سال 1373 به عنوان بازیکن سال ایران انتخاب شد.خودروی شخصی جواد منافی سال 1373 در جاده قائمشهر ـ ساری واژگون شد و این بازیکن را برای مدتی طویل از میادین ورزشی دور کرد.وی سابقه ۸ بازی و ۲ گل ملی نیز در کارنامه دارد.وی هم اکنون دستبار علی دایی در تیم پرسپولیس تهران میباشد


حامد کاویانپور

حامد کاویانپور (۱۰ آذر ۱۳۵۷ در نور) فوتبالیست ایرانی است. وی سابقه بازی در تیم‌های پرسپولیس تهران، الوصل، قیصریه اسپور واستیل‌آذین را دارد کاویانپور بیشتر دوران باشگاهی خود را در پرسپولیس گذرانده است و در اکثر فصلهای حضور خود در این تیم دوران موفقی را پشت سر گذاشته است. به‌طوری‌که تکنیک بالا و دربلینگ بالای این بازیکن باعث ایجاد سرعت و قدرت در خط هافبک تیم پرسپولیس می‌شد. کاویانپور همراه با کریمی دروان باشکوهی را در خط هافبک این تیم بوجود آورد. حامدسال ۷۶ توسط عابدینی به پرسپولیس آمد. پس ا زپیوستن علی کریمی به پرسپولیس به زوج او تبدیل شد وبین سال‌های ۷۷تا۸۰ نقش زیادی درموفقیت‌های پرسپولیس ایفا کرد. کاویانپور در طی سالهای ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ مورد توجه چند باشگاه انگلیسی از جمله بولتون،نیوکاسل و ریدینگ قرارگرفت اما با مخالفت مسئولین پرسپولیس نتوانست قراردادی را با این باشگاه‌ها امضاء کند تا اینکه در تیر ماه ۱۳۸۱ با ثبت قراردادی یک ساله به باشگاه الوصل پیوست. وی در سال ۸۲ به پرسپولیس بازگشت ویک گل زیبا دردربی پایتخت برابراستقلال به ثمررساند. امادرخشش اودرتیم چند دسته بگوویچ تداومی نداشت و به نوعی حامد پس ازآن گل افت فاحشی داشت. حامد در اردیبهشت ۱۳۸۵ با قراردادی دو ساله به تیم قیصریه اسپور از تیمهای حاضر در لیگ برتر ترکیه پیوست. اما در ۳۱ شهریور ۱۳۸۵ آژانس مبارزه با دوپینگترکیه نتیجه آزمایش دوپینگ این هافبک ایرانی را مثبت اعلام کرد و برطبق اعلام رای فدراسیون فوتبال ترکیه این بازیکن تا دو سال از انجام مسابقات فوتبال در ترکیه منع شد. این جریمه پس از فرجام خواهی حامد تا یک سال کاهش پیدا کرد. کاویانپور پس از بازگشت به ایران به تیم تازه تأسیس استیل‌آذین پیوست ولی نتوانست با این تیم به مسابقات لیگ برتر راه پیدا کند؛ و پس از یک سال خانه نشینی به‌دلیل دیر آزاد شدن از تیم استیل‌آذین دوباره به استیل‌آذین صعود کرده به لیگ برتر پیوست تا شاید دوباره در کنار کریمی بتواند خط هافبک رؤیاییپرسپولیس را در استیل‌آذین بازسازی کند. اما کاویانپور دیگر درخشش سال‌های قبل رانداشت تا به نوعی یک ستارهٔ سوخته لقب بگیرد.


احسان خرسندی

احسان خرسندی )زادهٔ ۴فروردین ۱۳۶۴ - تهران) بازیکن فوتبال ایرانی است. او سابقه بازی در باشگاه‌های پرسپولیس، ابومسلم، داماش لرستان، گسترش فولاد و پارسه تهران را دارد. حسان خرسندی در تاریخ ۶ دی ۱۳۸۸ در درگیری‌های روز عاشورا در خیابان ولی‌عصر تهران بازداشت و در ۱۳ بهمن به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شد


حسن عابدینی

حسن عابدینی مشهور به امیر عابدینی مدیر ورزش و بازیکن فوتبال سابق ایرانی است. وی در سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۹ مدیرعامل باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران بوده‌است. وی در دهه ۱۹۶۰ میلادی در تیم‌های پرسپولیس تهران و پیکان تهران بازی کرده‌است. او پس از حوادث شهرآورد سی و هشتم تهران در دی ماه سال ۱۳۷۳ یک سال محروم شد عابدینی از دسته بازیکنان سابق تیم فوتبال پیکان تهران در اولین سال تشکیل این تیم بود. وقتی بازیکنان تیم پرسپولیس در سال ۱۳۴۸ به پیکان پیوستند، عابدینی از معدود افرادی بود که همراه علی پروین در این تیم حضور پیدا کرد. عابدینی در هنگام بازگشت پرسپولیسی‌ها به پیکان هم در این تیم ماند. اوتا ۲۴ سالگی در او بعد از انقلاب صاحب مسئولیت‌های مختلفی به شرح زیر بود: مدیر عامل شرکت توسعه راه‌های ایران استاندار لرستان استاندار آذربایجان شرقی استاندار خراسان معاون وزارت صنایع و معادن عضو علی‌البدل و اصلی شورای شهر تهران معاونت مسکن بنیاد شهید مدیرعامل شرکت مهندسی فرودگاه‌های کشور مدیر عامل اتکاء مدیر عاملی شرکت سهامی کل معادن ایران رئیس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران ۱۳۷۳ مدیرعامل باشگاه پرسپولیس تهران ۱۳۷۲-۱۳۷۹ مدیر عامل باشگاه داماش گیلان عضو کمیته فنی پرسپولیس3 ۱۳۹


حسن خانمحمدی

حسن خانمحمدی (زاده ۲۸ اسفند ۱۳۵۵ - تهران) بازیکن سابق فوتبال ایرانی است. وی در دوران سربازی در باشگاه فتح بازی کرده و بعد از آن در باشگاه‌های بهمن در سال (1379)و پرسپولیس طی سالهای ( 1379-1383)سابقه بازی دارد.


حسین عبدی

حسین عبدی، هافبک و کاپیتان اسبق پرسپولیس متولد اول فروردین ماه سال 1346(تهران)است. او فوتبال را از تیم های پایه پرسپولیس و جوانان این باشگاه آغاز کرد.و بعد از سه سال، بازی در تیم جوانان، در سال 66 پیراهن تیم بزرگسالان را بر تن کرد و تا پایان لیگ نهم آزادگان در خرداد ماه سال ۱۳۷۹ این پیراهن را بر تن داشت. او بعد از علی‌پروین و محمد پنجعلی ، سومین بازیکنی است که بیشترین بازی را برای پرسپولیس انجام داده است.عبدی 179 بار با پیراهن پرسپولیس در رقابتهای مختلف به میدان رفته و 20 گل در کارنامه دارد. عبدی پس از جدایی از پرسپولیس در سال 79 یک نیم فصل در تیم فولادخوزستان بازی کرد و نیم فصل دوم را به الجحر کویت رفت وسال 1380 از فوتبال خداحافظی کرد. وی سابقه سرمربیگری در باشگاه داماش گیلان و دستیاری در تیم پرسپولیس را دارد.عبدی دارای مدرک حرفه‌ای (pro licence) مربیگری از کشور انگلستان است و سابقه همکاری با تیم‌های ملی فوتبال ۱۶، ۱۷ و ۱۸ سال انگلستان را دارد.ناگفته نماند وی مدتی هم در هیات مدیره پرسپولیس حضور داشت.


حسین کاشی نژاد

حسین کاشی نژاد متولد 1336/01/01 بازیکن سابق تیم پرسپولیس و مربی باشگاه های زیر شهر باران(مربی) ,مس کرمان(مربی) ,نفت آبادان(مربی) می باشد.


حسین کلانی

حسین کلانی 3 بهمن ۱۳۲۳ در تهران بازیکن فوتبال بازنشسته اهل ایران است. او از خاندان غفاری کاشان است. او پیشتر در تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کرد و بیشتر دوران باشگاهی‌اش را در پرسپولیس گذراند. پست حرفه ای حسین کلانی بازی به عنوان مهاجم بود. کلانی با زدن 6 گل دومین گل زن برتر تاریخ شهر آورد تهران پس از مرحوم صفر ایرانپاک می باشد کلانی در دوران بازیکنی خود توانست ۴ بار آقای گل شود، ۲ بار در جام منطقه‌ای ایران (یک بار مشترک با صفر ایرانپاک)، یک بار در جام باشگاه‌های تهران در سال 1348 ) و یک بار در جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۲ آقای گل شد. وی پس از پایان دوران بازیکنی خود، به ایالات متحده آمریکا رفت و در آنجا مهندسی معماری خواند. وی دارای مدرک کارشناسی مهندسی معماریاست.


حمید جاسمیان

حمید جاسمیان )زاده ۳ شهریور ۱۳۱۵ - آبادان( بازیکن فوتبال اهل ایران است. وی فوتبال را از باشگاه فوتبال شاهین آبادان شروع کرد و در سالهای 1334-1339 در ان تیم بازی کرد سپس به باشگاه فوتبال شاهین تهران و 5 سال در آنجا بود و پس از آن به پرسپولیس رفت و کاپیتان این تیم به مدت سه سال شد.


حمید شیرزادگان

حمید شیرزادگان در سال ۱۳۲۰ در محله درخونگاه تهران به دنیا آمد و در همان نزدیکی در خیابان شاپور بالید. وی در دوره دبیرستان در تیم فوتبال بود و بعد در تیم محله بازی کرد تا زمانی که به تیم پرآوازه شاهین پیوست. فوتبال را از سال‌های ابتدایی دهه ۱۳۳۰ زیرنظر مربیانی همچون اکبر کیا، حسن فاخری، ابتهاج و مسعود برومند در تیم‌های زیرگروه شاهین مثل کولاک و سیمرغ آغاز و در سال ۱۳۳۶برای اولین بار در ترکیب تیم بزرگسالان شاهین حضور یافت. حمید شیرزادگان در سال ۱۳۴۶ عضو تیم شاهین بود که بعنوان منتقد حکومت وقت شهرت یافته بود. او در سال ۱۳۳۸ در تیم ملی ایران گل زد. شیرزادگان هم‌چنین دانشجوی مدرسه عالی مدیریت بازرگانی بود. وی از سال ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۵ در عضویت تیم ملی ایران بود و به خاطر شمار بالای گل‌هایی که به ثمر رساند «شیری پاطلائی» نام گرفته‌بود. شیرزادگان در مجموع چهارده بار پیراهن تیم ملی فوتبال ایران را به تن کرد و برای ایران در مسابقات رسمی نه بار گل زد. وی در دورهٔ مقدماتی المپیک ۱۹۶۴ توکیو با هفت گل بهترین گلزن مسابقات شد و در سال ۱۳۴۶ با تیم ملی ایران به مقام نایب قهرمانی آسیا رسید. او پس از حضور در آمریکا و بازی در تیم کیکرز بالتیمور، به ایران بازگشت و تیم نفت تهران را بنیان گذاشت. حمید شیرزادگان و همایون بهزادی (معروف به همایون سرطلائی) دو خط حمله تیم ملی ایران بودند، و هر دو از تیم شاهین آمده‌بودند. حمید شیرزادگان بعداً به تیم لس‌آنجلسی کیکرز پیوست و با این کار اولین بازیکن ایرانی بود که قرارداد بست و پول ثابت دریافت کرد و آژانسی پیدا کرد. وی در روز ۶ مهر ۱۳۸۶ بر اثر سرطان ریه در بیمارستان آپادانای تهران درگذشت


حمید مطهری

حمید مطهری (زاده ۵ اردیبهشت ۱۳۵۳) بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ایران است. که به دلیل تصادف ماشین فوتبالش به پایان رسید، که به عقيده يورگن گده مربی که در دهه ۷۰ وارد فوتبال ایران شده بود، تنها بازیکن استاندارد و درجه اول ایران بود اما در یک تصادف نخاعش آسیب دید ولی همچنان توانست فوتبال بازی کند اما در سن ۲۵ سالگي با فوتبال خداحافظی کرد. خیلی ها معتقدند که حميد مطهري، واقعا «ستاره سوخته» فوتبال ایران است. نام مطهری حالا جزو فراموش شده هاست.ود. نکته عجيب در مورد مطهري اين است که اصرارهاي اين بازيکن به علي پروين در مورد مشکلات مربوط به تنگي کانال نخاعش و اين که مجبور است کمتر تمرين کند تا بتواند به بازي کردن ادامه بدهد، در نهايت بي ثمر باقي ماند و مطهری در ۲۵ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.


داود فنایی

داوود فنایی )زادهٔ 30 بهمن 1354- تهران(، دروازه‌بان سابقپرسپولیس، بانک ملی و استیل آذین می‌باشد. فنایی در ۷ سال حضور خود در پرسپولیس در ۱۰۴ بازی به میدان رفته است. وی بازی اش را با تیم بانک ملی شروع کرده و در پست دروازه بان فعالیت داشته است و در سال های 77-82 در تیم پرسپولیس بوده و در سال 88 به بعد مربی گری را آغاز کرده و در طی 88 تا 89 مربی تیم زیر 17 سال ایران بوده و در سال 89 تا 91 مربی دروازه بان های تیم آکادمی پرسپولیس بوده و بعد از آن به مدت یک سال مربی تیم سایپای البرز و طی دو سال مربی دروازه بان های تیم ذوب آهن بود وبعد از آن در سال 1396 مربی دروازه بان های تیم پیکان شد. مربی دروازه‌بان‌های تیم فوتبال پیکان مشخص شد.


رضا جباری

رضا جباری متولد ۶ شهریور ۱۳۵۶ - تهران،بازیکن سابق فوتبال ایرانی است. وی در باشگاه‌های مطرح بهمن، پرسپولیس و تراکتورسازی سابقه بازی دارد.در سالهای 1378 -1379 در باشگاه بهمن بازی کرده اند و در طی 23 بازی 7 گل زده اندو در ساا 1379 از این باشگاه جدا شده و به باشگاه پرسپولیس پیوسته و تا سال 84 در این باشگاه بوده و در 91 بازی حضور داشته و 19 گل برای این تیم زده است و در سال 84 از این تیم جدا شده و در تیم ابومسلم رفته و یک سال بیشتر در این تیم نمانده است و به تیم تراکتور سازی رفته و در آن تیم هم به مدت یک سال طی سالهای 1385 -1386 بازی کرده است و سال 1386 از آین تیم جدا شده و به تیم استیل اذین رفته و تا سال 1388 در آنجا بازی کرده است .


روح الله عبادزاده

روح الله عبادزاده دفاع چپ و راست دهه شصت پرسپولیس بوده است . سال ۵۶از نوجوانان بانک ملی فوتبال را آغاز کرد در تمامی رده های پایه ملی عضو تیم ملی بودم. برای تیم ملی بزرگسالان هم ۱۳بازی انجام داد .سال ۵۹بود که توسط رضا وطنخواه و مهراب (شاهرخی) خدابیامرز در پرسپولیس حضور یافت .پنج سال در پرسپولیس بود هم دفاع چپ بازی می کرد و هم دفاع راست . بعد از آن هم برای ادامه تحصیل و زندگی به کشور آلمان مهاجرت کرد. با پرسپولیس افتخارات زیادی کسب کرد ، سه دوره قهرمان حذفی شد و چهار دوره هم جام باشگاه های تهران که آن زمان معتبرترین تورنمت در ایران بود قهرمان را بدست آوردند.


نعیم سعداوی

نعیم سعداوی متولد ۱۳۴۸ در اهواز است، از سال ۷۴ تا ۷۸ به مدت چهار فصل پیراهن شماره ۳ پرسپولیس را بر تن داشت. سعداوی به عنوان مدافع راست ۷۱ بازی با پیراهن پرسپولیس به میدان رفت و سه عنوان قهرمانی لیگ و یک قهرمانی جام حذفی را بدست آورد. سعداوی که از تیم جنوب اهواز به پرسپولیس آمده بود، در بازگشت به اهواز پیراهن فولاد را پوشید و در بازی که به تساوی ۲-۲ انجامید هر دو گل فولاد مقابل پرسپولیس را به ثمر رساند. او به عنوان مربی نیز در بازی رفت موفق به گرفتن یک نتیجه مساوی مقابل پرسپولیس در آزادی شد و تیم او تنها تیمی شد که تاکنون در آزادی دروازه پرسپولیس را باز کرده است.


سهراب انتظاری

سهراب انتظاری (زاده ۲۳ فروردین ۱۳۵۶ - بابل)بازیکن فوتبال ایرانی است. وی سابقه بازی در باشگاه‌های پرسپولیس و راه آهن و شهرداری تبریز را دارد. وی اولین بازی خود را از باشگاه جوانان شموشک در سال 1373 شروع کرده و در سال 1376 به باشگاه حرفه ای تیم شموشک پیوسته است و در سال 1380 به تیم پرسپولیس پیوسته و تا سال 85 در این تیم بازی کرده وزننده 27 گل برای این تیم بوده است و بعداز ان از سال 86-88 در تیم راه آهن و از سال 88 به بعد سابقه ی بازی در تیم های شهرداری تبریز و تربیت یزد را دارد.


سید علی افتخاری

سید علی افتخاری ملقب به امیر افتخاری ۷ مرداد ۱۳۴۳ درمحله نیکمرام رشت به دنیا آمد. به جرات میتوان او را موفق ترین ستاره رشتی فوتبال ایران دانست. ستاره ای که در تیم منتخب گیلان در لیگ استانی قدس درخشید. “دهداری” در تیم ملی از کار او خرسند بود و او را در مرکز خط میانی و دفاع چپ به بازی می گرفت. گل او در تیرماه سال ۶۸ به تیم ملی چین، طالع بختش را روشن کرد. افتخاری تا سال ۷۷ در فوتبال ایران چهره ماند. او در این سال ها بازیکن تیم هایی مثل استقلال رشت، استقلال تهران، کشاورز تهران ،سایپا،پرسپولیس، بالیستر سنگاپور،هما و برق تهران بوده و جالب اینکه قهرمانی های مختلفی از لیگ تا آسیا را در این سال ها تجربه کرد. وی سابقه ۲۱ بازی ملی و زدن یکی از زیباترین گل‌های ملی ایران با شوتی چهل متری به چین را دارد. افتخاری با تیم ملی در جام ملت‌های آسیا در سال ۱۹۸۸ به مقام سوم و با سایپا در جام باشگاه‌های آسیا به مقام چهارم رسید.


صفر ایرانپاک

صفر ایرانپاک متولد ۲ دی ۱۳۲۵ در مسجد سلیمان از بازیکنان سابق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس ایران بود. او در ۱۱ بهمن ۱۳۸۷ در سن ۶۲ سالگی بر اثر ابتلاء به سرطان ریه در استکهلم سوئد درگذشت و جسدش در قبرستان بهشت آباد اهواز به خاک سپرده شد. او در در تهران ازدواج کرد و صاحب دو فرزند پسر شد آرمین و آبتین.آرمین فرزند کوچکش است و آبتین از او بزرگ تر است هم اکنون ارمین در یکی از تیم های سوئدی بازی می کند.عزیز اصلی منش

عزیز اصلی منش در ۱۵ فروردین ۱۳۱۶ در شهر تبریز به دنیا آمد. او فوتبال حرفه‌ای خود را از باشگاه دارایی آغاز کرد و پس از آن بهشاهین و سپس به پرسپولیس پیوست و تا پایان دوران بازیگری در پرسپولیس ماند. اوی، فارغ‌التحصیل دانشسرای تربیت بدنی، در سال ۱۳۴۷ به همراه تیم ملی فوتبال ایران به قهرمانی آسیا رسید و در همان سال از تیم ملی خداحافظی کرد. آقای اصلی به دلیل پرش‌های خوبش به عزیز فنر معروف بود و پیراهن بنفش با یقه‌های سیاه که از پیراهن محبوب و پر فروش تولیدی‌های ورزشی بود به پیراهن عزیز اصلی معروف بود. او در المپیک ۱۹۶۴ (که فوتبال ایران برای اولین بار به المپیک راه یافت) و بازی‌های آسیایی ۱۹۶۳ و ۱۹۶۶ هم همراه تیم ملی ایران بود. او یکی از نخستین بازیکنان فوتبال بود که به بازیگری در سینما روی آورد و بین ساله‌ای ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰ در هشت فیلم بازی کرد. وی در روز ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ در دوسلدورف، آلمان در ۷۹ سالگی درگذشت.علی وردست باغمیشه

علی باغمیشه (زاده ۱۷ شهریور ۱۳۵۴) بازیکن سابق فوتبال ایران است. او سابقه بازی در تیم‌های تراکتورسازی، پرسپولیس تهران، پیکان تهران،الاتحاد کلبا و برق شیراز را دارد. وی سابقه ۱ بازی ملی نیز در کارنامه دارد.در سال های 1377 -1379 در باشگاه پرسپولیس بازی کرده و سال 1379 به باشگاه پیکان رفته و برای این تیم بازی کرده است و بعد از آن به مدت یک سال در تیم الاتحاد کلبا بوده و بعد از آن در تیم برق شیراز بازی کرده است .علیرضا امامی فر

علی‌رضا امامی‌فر (زاده ۲۵ شهریور ۱۳۵۳ - شیراز) بازیکن سابق فوتبال ایرانی است. وی سابقه بازی در باشگاه‌های پرسپولیس، فجر شهید سپاسی و رویال شارلوا را دارد.البته در اواخر دوران ورزشی خود در آرمین تهران و شهرداری ماهشهر هم پا به توپ شد . مربیگری را از تیم شهر خود و برق شیراز شروع کرد . سپس به پارسه پیوست و در حالیکه کسی امیدی به بقا پارسه در لیگ یک نداشت ، تیم را در لیگ نگه داشت . او با علی کریمی دوستی و رفاقت ویژه ای دارد . او یکی از منتقدین وضعیت فعلی فوتبال ایران است که به فوتبال ناپاک و کثیف مشهور شده و تقریباً همگان اذعان دارند که فوتبال ایران از لحاظ اخلاقی و فنی و مالی مریض است . او در سالهای اخیر یک پای ثابت بازیهای جام رمضان میباشد . وی از بازیکنان نسل طلایی دهه ۷۰ سرخپوشان است . در سال 1994 به تیم فوتبال پرسپولیس تهران رفت و تا سال 2000 در این تیم حضور داشت. سپس برای یک سال به باشگاه فجر شهید سپاسی پیوست. برای سه فصل بین سال های 2001 تا 2003 در شارلوای بلژیک حضور یافت. وی در مرداد 82 (سال 2004) به همراه نماینده باشگاه پرسپولیس راهی هیات فوتبال استان تهران شد و قرارداد سه ساله اش را با این باشگاه به ثبت رساند. بدین ترتیب رسما به عضویت پرسپولیس درآمددر سال 2008 به آرمین تهران رفته و برای یکسال در آنجا حضور یافت. در سال 2009 برای یک سال به شهرداری ماهشهر پیوست. در سال 1998 به تیم ملی ایران دعوت شد. وی که دارای بالاترین مدارج مربیگری می باشد، مربیگری را از تیم شهر خود و برق شیراز شروع کرد . سپس به پارسه پیوست و در حالیکه کسی امیدی به بقای پارسه در لیگ یک نداشت ، تیم را در لیگ نگه داشت .وی حتی به عنوان کمک اول از یک تیم لیگ برتری نیز پیشنهاد رسمی دریافت کرده بود.


علیرضا عزیزی

علیرضا عزیزی متولد 24 دیماه 1328 ( احمد آباد - آبادان است ) و در خانواده ای 5 نفره ( سه فرزند پسر ) بدنیا می اید عزیزی فرزند دوم خانواده است خیلی زود استعداد هایش در فوتبال بر همگان مشخص میشود آنچنانکه تنها 12 سال دارد که در تمرینات تاج آبادان حضور یافته و سه سال بعد عضو تیم جم ( شاهین آبادان ) است 5 سال عضویت جم او را به یکی از بهترینهای آبادان تبدیل میکند او در کنار حسین بهاریان - فریدون لقمان - حسن پور یوسف و .... نسلی طلایی را برای جم و فوتبال آبادان تشکیل میدهند که نزدیک به یک دهه آنها از بهترینهای آبادان بودند در این سالها فاروق فتاحی ( دروازه بان نامدار فوتبال خوزستان ) و علی پور جانکی و استاد و چهره نامی فوتبال آبادان - منوچهر سالیا - مربیان او بودند که در هر چه بهتر شدن مروارید احمد آباد نقشی انکارناپذیر داشتند . سپس سال 1348 عزیزی در کرمان بهمراه جم در مسابقات قهرمانی جوانان ایران شرکت میکند و با شایستگی بسیار قهرمانی ایران را بدست می اورد این قهرمانی اولین عنوان ارزشمند علیرضا عزیزی در سطح ایران است.


فریبرز مرادی

فریبرز مرادی زادهٔ ۲۲ فروردین ۱۳۴۳ و درگذشتهٔ ۸ اردیبهشت ۱۳۸۷) بازیکن ایرانی فوتبال بود. وی در تیم‌های پرسپولیس او کشاورز عضویت داشت و نیز مدتی عضو تیم ملی فوتبال ایران بود وی فوتبال را از باشگاه جوانان پرسپولیس آغاز کرد و سپس به تیم بزرگسالان پرسپولیس پیوست. در سال ۱۳۷۲ به تیم کشاورز پیوست و مدتی کاپیتن این تیم بود ,ی در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی فوتبال ۱۹۹۰عضو تیم ملی فوتبال ایران بود. وی روز ۸ اردیبهشت سال ۱۳۸۷ در خانه خود هنگامی که مشغول تعمیر کولر بود بر اثر برق‌گرفتگی درگذشت. پیکر وی در بهشت زهرا قطعه نام‌آوران به خاک سپرده شد. مرادی هنگام مرگ ۴۳ ساله بود.


فریدون ممبینی

فریدون ممبینی در 25 فروردین ماه سال 1325 در شهر اهواز به دنیا آمد. دوران دبستان را در مدرسه بهار اهواز و از کلاس هفتم تا دهم در مشهد دبیرستان نفت گذراند و به تیم شاهین مشهد پیوست، سپس دوران پنجم و ششم دبیرستان مجدداً به اهواز آمد و عضو تیم فاخری و شاهین اهواز شد که ترکیبی از فریدون ممبینی و صفر ایرانباک و ایرج سلیمانی بود. جاسم اهل یرف و عمو کریم مرداسی اولین مربیان رسمی فریدون ممبینی بودند. فریدون ممبینی در سال 1343 بهترین بازیکن اهواز شد که اولین بار آقای مجرد که روزنامه‏ای داشتند او را به‏عنوان مرد سال انتخاب کردند و در سال‏های 1344- 1343


کاظم رحیمی

کاظم رحیمی )زاده ۱ آبان ۱۳۲۱ در تهران)ازیکن سابق فوتبال اهل ایران است .وی همچنین از چهره‌های ماندگار پرسپولیس به شمار می‌رود. وی بازی خود را در سال 42 از باشگاه شاهین شروع کرد و تا سال 1347 در این تیم بازی کرد و بعد از آن سال 1347 به تیم پرسپولیس پیوست و تا سال 48 در آنجا بود و در سالهی 48-51 در تیم های گارد ،پیکان ،هم بازی کرد و در سال 1351 دوباره به تیم پرسپولیس برگشت و در آنجا مشغول به بازی شد.


کاظم سیدعلیخانی

کاظم سیدعلیخانی (زاده ۲۲ تیر ۱۳۳۳ - مرگ ۱۹ دی ۱۳۹۵)بازیکن سابق فوتبال ایران بود. او سابقه بازی در تیم‌های ماشین‌سازی تبریز،پرسپولیس تهران، گسترش تهران و پورا تهران را در کارنامه داشت. وی سابقه ۲ بازی ملی نیز در کارنامه داشت. متولد ۲۲ تیرماه سال ۱۳۳۳ در شهر تهران بود. کاظم علیخانی سابقه بازی در تیم‌های ماشین‌سازی تبریز، پرسپولیس تهران، گسترش تهران و پورا تهران را دارد. وی سابقه ۲ بازی ملی نیز در کارنامه دارد. اگر آن تصادف هولناک در سال ۱۳۵۸ و در بدو ورودش به پرسپولیس برایش رخ نمی داد،‌پیراهن ثابت تیم ملی در دفاع وسط که تازه به دست آورده بود، سال‌ها بر قامتش می‌ماند. کاظم سید علیخانی مصدوم شد و به انزوا رفت. در غیاب او محمد پنجعلی از دفاع چپ به دفاع میانی رفت و سال‌ها در این منطقه بهترین بود. هنگام بازگشت علیخانی به میدان،‌ او در این پست به قدری خوب بود که در کنار زمین فوتبال را ادامه داد


کوروش برمک

کوروش برمک ۲۴ مهر ۱۳۵۰ در تهران بازیکن فوتبال بازنشسته و مربی فوتبال ایرانی است. او سابقه بازی در پرسپولیس، تراکتورسازی،کشاورز، پاس، فولاد خودستان، پیکان تهران و مس کرمان را دارد. او از بازیکنان تیم جوانان پرسپولیس بود و در سال ۱۳۶۹ علی پروین به او در یک بازی جام حذفی بازی داد برمک در لیگ آزادگان ۷۹–۱۳۷۸ هم برای پرسپولیس بازی کرد اما نمایش چندان خوبی ارائه نداد و در پایان فصل از این تیم جدا شد. برمک در لیگ آزادگان ۷۸–۱۳۷۷ با به‌ثمر رساندن ۱۴ گل برای تراکتورسازی به‌طور مشترک با عبدالجلیل گل‌چشمه، آقای‌گل لیگ فوتبال ایرانشد. او همچنین در یکی از بازی‌ها لیگ آزادگان ۱۳۷۴، با پیراهن کشاورز مقابل پاس ۵ گل به‌ثمر رساند .هم اکنون او مربی تیم فوتبال شهرداری بندرماهشهر می‌باشد. وی دارای مدرک مربیگری A بوده و از سال 1383 فعالیت مربیگری خود را در رده های مختلف تیم های ملی آغاز کرد. برمک سابقه به مدت 18 سال (از سال 1364 الی 1382) به عنوان بازیکن در لیگ های مختلف بازی کرده است.


مجید تشرفی

مجید تشرفی که در سال های 1351 و 1352 عضو تیم فوتبال پرسپولیس بود و در سال 1352 با پرسپولیس به قهرمانی جام تخت جمشید دست یافت سابقه عضویت در تیم های پیکان، بانک ملی، ماشین سازی و ابومسلم را در کارنامه داشته و با پیراهن شماره 4 برای پرسپولیس به میدان رفته است. مجید تشرفی مدتی به علت کسالت در منزل به استراحت می پرداخت و برنامه نود نیز گزارشی از وی تهیه کرد. چندی پیش از زنده یاد تشرفی در حاشیه رقابت های جام یونس شکوری تجلیل و قدردانی به عمل آمد. باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس درگذشت این پیشکسوت با اخلاق را به خانواده وی و خانواده بزرگ پرسپولیس تسلیت می گوید.


محراب شاهرخی

محراب شاهرخی در 13 بهمن سال 1322 در اهواز به دنیا آمد. فوتبال را از کلوپ شنای اهواز آغاز کرد و از همانجا بود که در سال 1342 در بیست سالگی به تیم ملی فوتبال دعوت شد. پس از آن به تیم شاهین تهران پیوست و همبازی مردانی چون طاووسی، کاشانی، بهزادی، دهداری، برومند، گنجاپور و ... شد...به همراه تیم ملی موفق به صعود به المپیک 1964 توکیو شد. اما یک اختلاف باعث شد تا از حضور در المپیک محروم شود. ...در یکی از سفرهای تیم ملی به شوروی سابق برای انجام یک دیدار دوستانه در آستانه المپیک 1964 توکیو، حسین مبشر رئیس فدراسیون وقت که خود یک دارایی چی قدیمی بود، مدیر باشگاه دارایی را به عنوان مسئول تیم راهی سفر کرد و به جای او عزت وطنخواه بازیکن تیم شاهین را از ترکیب کنار گذاشتند. این اتفاق باعث شد تا دیگر بازیکنان تیم شاهین در تیم ملی که شامل حمید برمکی، حمید شیرزادگان، حمید جاسمیان، همایون بهزادی و محراب شاهرخی بودند،در آستانه سفر، از سفر به همراه تیم ملی به شوروی خودداری کنند. در پی آن فدراسیون آنان را به مدت یک سال از حضور در میادین داخلی و خارجی محروم کرد و پروانه باشگاه شاهین را نیز به مدت دو سال توقیف کرد.محراب شاهرخی در سال 1345 در پی یک اخنلاف کوچک از شاهین جدا شد و به دارایی پیوست اما با انحلال شاهین و تشکیل تیم پرسپولیس به جمع دوستان قدیم خود پیوست. وی تا سال 1353 در پرسپولیس بازی کرد اما در این سال مسئولین پرسپولیس به منظور جوان سازی تیم، بازیکنان قدیمی شاهین را از تیم کنار گذاشتند که در پی آن محراب شاهرخی نیز به تیم شاهین که با نام شهباز بازگشایی شده بود رفت.وی در سال 1348 به همراه پیکان قهرمان باشگاههای تهران شده بود و در سال های 1350 و 1352 نیز با تیم پرسپ.لیس به قهرمانی لیگ تخت جمشید رسید. در سال 1354 به همراه ناظم گنجاپور مربی گری تیم شهباز را که تازه به دسته اول تخت جمشید صعود کرده بود برعهده گرفت.


مجید سبزی

مجید سبزی )زادهٔ ۱۸ بهمن ۱۳۳۷ - درگذشتهٔ ۱۸ بهمن ۱۳۸۴( بازیکن فوتبال ایرانی بود. وی سابقه حضور در تیم‌های فوتبال هماو پرسپولیس را داشت. وی در سال های 58 تا 64 در تیم پرسپولیس بازی کرده و در سالهای 75 -84 مربیگری تیم نوجوانان پرسپولیس را در اختیار داشته اند . وی روز ۴ بهمن ۱۳۸۴ پس از خروج از باشگاه پرسپولیس، دچار حمله قلبی شد و به بخش C.C.U بیمارستان قلب شهید رجایی منتقل شد و پس از ۱۴ روز در ۱۸ بهمن ۱۳۸۴، در سن ۴۷ سالگی و در سالروز تولدش، درگذشت پیکر وی در روز ۲۰ بهمن ‍۱۳۸۴ همزمان با مراسم عاشورا، از مقابل درب اصلی مجموعه ورزشی شیرودی، تشییع شد و در قطعه ۲۵۵ ردیف ۵۱ شماره ۱۷ به خاک سپرده شد


محمد برزگر

محمد برزگر متولد ۲ مرداد ۱۳۵۵ - تهران ازیکن فوتبال ایرانی است. وی سابقه قهرمانی با تیم باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران در اولین دوره لیگ برتر فوتبال ایران را دارد. همچنین وی در باشگاه‌های فجرسپاسی، شهرداری بندرعباس و تربیت یزد سابقه عضویت دارد .وی اولین بازی خود را از باشگاه بانک ملی شروع کرده است و بعد از آن در سال1376 به باشگاه فجر سپاسی رفته و تا سال 1378 در این باشگاه بوده است و همان سال به باشگاه پرسپولیس رفته و در آنجا مشغول بوده که 66 بازی پرسپولیس 3 گل زاده است و تا سال 1383 در پرپولیس بود و بعد از ان در تیم های صنعت نفت آبادن وشهرداری بندر عباس و تربیت یزد بازی کرده است.


محمد دادکان

محمد حسین دادکان )زادهٔ ۱۵ آبان ۱۳۳۳ تهران( معروف به محمد دادکان، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران و همچنین رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران می‌باشد وی به عنوان بازیکن، ۱۰۱ بار برای تیم پرسپولیس به میدان رفته‌است و در این مدت در پست مدافع ۲ گل برای تیمش به ثمر رساند. او در ۱۷ دی ۱۳۶۱ در بازی بین پرسپولیس و تاج تهران برای همیشه از بازیکنی فوتبال خداحافظی کرد. در ۲۸ دی ۱۳۸۱ با رای قاطع اعضای مجمع فدراسیون فوتبال محمد دادکان به عنوان بیست و سومین رئیس فدراسیون فوتبال ایران انتخاب شد. از ۲۴ نفری که تاکنون ریاست این فدراسیون را بر عهده داشته‌اند. دوره ریاست او بر فدراسیون فوتبال (شهریور ۱۳۸۱ تا خرداد ۱۳۸۵) یکی از پر سر و صداترین دوره‌های فدراسیون فوتبال ایران در طول تاریخ بوده‌است. دادگان با جذب اسپانسر و همچنین کمک‌های دوستان بازاری‌اش وضع مالی فدراسیون فوتبال را سر و سامان بخشید. انتصاب همایون شاهرخی به عنوان سرمربی تیم ملی یکی از اولین اقدامات او بود. او مقابل فشارهای رسانه‌های در برابر این اقدام مقاومت کرد تا اینکه در نهایت با توصیه و فشار سازمان تربیت بدنی در پاییز ۱۳۸۳برانکو ایوانکوویچ را دوباره به تیم ملی بازگرداند. تیم ملی در دوره ریاست دادکان به راحتی به جام جهانی ۲۰۰۶ رفت و در جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴ نیز به مقام سوم رسید. او اکنون استاد گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه شهید بهشتی و معاون ورزش دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد. همچنین مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور ورزش نیز می باشد.در زمان مدیریت وی بهترین وضعیت تیم ملی فوتبال ایران رقم خود و ایران در رنکینگ ۱۵ جهان قرار گرفت. وی فرزند مصطفی پادگان از لوطی‌های تهران در دوره پهلوی دوم است. وی دارای مدرک لیسانس ادبیات از مجتمع آموزشی دانشگاه تهران و مدرک دکترای رشته فیزیولوژی ورزش از دانشگاه تربیت مدرس است.


محمد خاکپور

محمد خاکپور در سال 1348 در تهران به دنیا آمد محمد خاکپور از جمله فوتبالیست‌های ملی پوش کشورمان است که بیشتر در پست دفاع یارگیر سمت راست بازی می‌کرده است. محمد خاکپور در بازی فوتبال بازیکنی آرام بود و در باشگاه‌های زیادی از جمله پاس همدان، بهمن،‌ پرسپولیس، گیلانک سنگاپور و رد بولز نیویورک آمریکا بازی کرده است. محمد خاکپور در ۵۲ بازی برای تیم ملی فوتبال ایران به میدان رفت و سابقه بازی در جام جهانی 1998، جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ و مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ در کارنامه دارد. محمد خاکپور از سال ۲۰۰۰ در کالیفرنیا ساکن شد و با تأسیس باشگاه فوتبالی به نام خود به مربیگری پرداخت. محمد خاکپور دارای مدرک ملی A مربیگری نیز هست و در سال ۱۳۸۵ مدتی کمک محمد مایلی کهن در تیم فوتبال فولاد خوزستان بود. در آذر سال 1389 پس از استعفای دسته جمعی کادر فنی تیم استیل آذین (عابدزاده، پیروانی و شاهرودی، سه مربی مستعفی تیم استیل آذی) محمد خاکپور بنا بر تصمیم علی پروین به عنوان سرمربی جدید این تیم برگزیده شد و در لیگ‌برتر مشغول به کار شد. محمد خاکپور 10 اسفند همان سال به طور ناگهانی بعد از تمرین با بازیکنان تیم خداحافظی کرد.


محمد دستجردی

محمد دستجردی بازیکن سابق فوتبال ایران است. او سابقه بازی درباشگاه فوتبال پرسپولیس تهران را دارد. وی سابقه ۴ بازی و ۱ گل ملی نیز در کارنامه دارد. وی طی سال های 52 تا 56 در تیم پرسپولیس در پست دفاع بازی کرده است و در مسابقات آسیایی 1947 به تیم ملی دعوت شد.


محمد صادقی

محمد صادقی متولد 25 اسفند ۱۳۳۰ - اهوازو بازیکن سابق فوتبال اهل ایران است. وی سابقه بازی در باشگاه‌های پاس تهران، پرسپولیس و شاهین را دارد. صادقی در جام جهانی ۱۹۷۸ عضو تیم ملی فوتبال ایران بود. شوت های سنگین، تکنیک بالا، دوندگی، قدرت بدنی بالا و تعصب از ویژگی های وی بود. او به همراه علی پروین ، خداد عزیزی و علی کریمی نامزد تکنیکی ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران شد که در آخر علی کریمی از همه بیشتر رای آورد. وی در جریان دیدار دوستانه منتخب تهران و بایرن مونیخ در تیرماه ۱۳۵۱ که با پیروزی شش بر دو تیم منتخب به پایان رسید، هت تریک کرد. از فتخارات ملی او حضور در المپیک مونیخ (۱۹۷۲)، حضور در جام جهانی آرژانتین (۱۹۷۸)، قهرمانی در بازی‌های آسیایی (۱۹۷۴) وافتخارات باشگاهی:۲ بار قهرمانی لیگ با پاس (۱۳۵۶ و ۱۳۵۷)، قهرمانی جام حذفی با پرسپولیس (۱۳۵۸)، قهرمانی جام حذفی با شاهین (۱۳۶۰) بوده و موارد دیگربه حضور در جام جهانی کوچک برزیل(۱۹۷۰)، حضور در جشنواره رئال مادرید (۱۹۷۷)، کسب عنوان بهترین بازیکن ایران (۱۳۵۳ تا ۱۳۵۵)،گلزنی مقابل تیم آرژانتین 1356 در جشنواره رئال مادرید می توان اشاره کرد.


محمد غفاری

غفاری متولد 1340/03/23 می باشد و ا ز سال 54 تا 61 بازیکن تیم پرسپولیس بوده و در همه رده های سنی سابقه حضور در تیم های ملی را دارد و از سال 69 تا 74 مربی تیم پارس خودروی تهران و از سال 78 تا 81 سرمربی باشگاه برق تهران بوده است.در دهه 80 مدیرتیم های پایه پرسپولیس و پاس تهران و پس از آن مربی های تیم های ملی جوانان و نوجوانان بوده است.


محمود خوراکچی

محمود خوراکچی مربی فوتسال اهل ایران است. وی از دروازه بانان بنام تیم پرافتخار پرسپولیس بود و همین‌طور سابقه مربی‌گری در تیم ملی فوتسال ایران و همچنین باشگاه‌های فوتسال پرسپولیس، چینی مهکام شهرکرد، پست اصفهان، تام ایران خودرو، گسترش فولاد تبریز، فیروز صفه اصفهان، میثاق تهران، شهرداری ساوه، تأسیسات دریایی و بانک دی را دارد.


محمود کلهر

محمودکلهر در روز پنجم مرداد ماه ۱۳۴۵ در تهران متولد شد. او فرزند آخر خانواده می باشد . علاقه محمودکلهر به فوتبال از سال های کودکی شکل گرفت . شروع فعالیت حرفه ای او از تیم های جوانان پایه هما آغاز گردید و سپس به تیم جوانان و بزرگسالان استقلال در سال ۱۳۶۴ پیوست و پس از آن با توجه به ضرورت سپری کردن خدمت مقدس سربازی ، در طی این ۲ سال به تیم ژاندارمری ملحق گشت و پس از این سالها به ترتیب عضو تیم های استقلال از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۹ ، پاس تهران در سال ۱۳۷۰ و در آخر عضو تیم پرسپولیس در سالهای ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۷ گشت . محمود کلهر به ترتیب به تیم های ملی ارتش به دعوت مهدی مناجاتی در سال ۱۳۶۵ ، تیم ملی امید به دعوت پرویز دهداری در سال ۱۳۶۸ ،تیم ملی به دعوت علی پروین در سال ۱۳۷۱ و تیم ملی داخل سالن (فوتسال) به دعوت محمد مایلی کهن در سال ۱۳۷۱ ملحق گشت . وی سابقه بازی در تیم های ملی ، پرسپولیس تهران، پاس تهران ، استقلال تهران را دارد . کلهر سابقه سرمبیگری تیم های داماش و کوثر تهران و همچنین مدیریت اجرایی تیم های پایه پرسپولیس ، مدیریت آکادمی فوتبال باشگاه راه آهن و مدیریت آکادمی سرخپوشان جوان پاینده را نیز در کارنامه خود دارد . آكادمي فوتبال محمود كلهر از سال ۱۳۸۰ بصورت مستمر در تمام طول سال در دانشكده تربيت بدني تا اين لحظه مشغول به فعاليت مي باشد و از اين آكادمي بازيكنان زيادي به تيم هاي ملي و باشگاهي معرفي شدند .و جزو يكي از بهترين مدارس فوتبال ايران بوده و اينكه داراي كارگاه هاي آموزشي زيادي براي سنين ۶-۸ سال ، ۸-۱۰ سال ، ۱۰-۱۲ سال ، ۱۲-۱۴ سال ، ۱۴-۱۶ سال ،۱۶-۱۸ سال ، ۱۸-۲۰ سال مي باشد.


مرتضی کرمانی مقدم

مرتضی کرمانی مقدم متواد ۲۰ تیر ۱۳۴۴ - تهران بازیکن سابق فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس است. وی در ۲ دوره عضو باشگاه پرسپولیس بوده‌است و در ۹۸ بازی که با لباس این تیم به زمین رفت ۲۰ گل به ثمر رساند. کرمانی مقام در سال‌های ۱۹۹۱–۱۹۹۵ برای باشگاه الغرافه قطر بازی کرده. وی در اواخر دوران بازیگری خود به باشگاه کشاورز رفت. ۲۴ بازی و ۲ گل ملی در کارنامه کرمانی مقام دیده می‌شود. وی از جمله بازیکنانی بود که در جام ملت‌های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۲ حضور داشت. محرومیت یک ساله کرمانی مقدم ، فرشاد پیوس و مجتبی محرمی از نکات قابل توجه جام ملت‌های آسیا در سال ۱۹۹۲ بود.


مسیح مسیح نیا

مسیح مسیح‌نیا )زاده ۲ بهمن ۱۳۳۳ - تهران(بازیکن سابق و مربی فوتبال ایران است. او سابقه بازی در تیم‌های پرسپولیس تهران و ابومسلم را در پست مدافع را دارد. وی سابقه ۸ بازی ملی نیز در کارنامه دارد.


منوچهر شفقتیان

منوچهر شفقتیان بازیکن فوتبال بازنشسته ایرانی است. او عضو باشگاه پرسپولیس بود و سابقه بازی برای تیم ملی را داشت. شفقیان در پست دفاع چپ بازی می‌کرد.


مهدی تارتار

مهدی تارتار )زاده ۲ مهر ۱۳۵۱) یکی از بازیکنان سابق فوتبال در ایران بود. وی سرمربی سابق تیم فوتبال داماش گیلان و راه‌آهن تهران بود. او دامادفیروز کریمی بازیکن و مربی سرشناس فوتبال ایران است .وی سابقه بازی در باشگاه های تراکتور سازی ،بهمن ،پاس و پرسپولیس را داشته است و طی سالهای 78 الی 81 در باشگاه پرپولیس بوده و بعد از ان در باشگاه های ابومسلم خراسان ،راه آهن بازی کرده است . وی سپس به مربیگری پرداخت. بعد از کسب نتایج نه چندان مطلوب محمود یاوری، این مربی توسط محمد حسن انصاری فرد؛ مدیر عامل باشگاه راه‌آهن اخراج شد و مهدی تارتار بازیکن این تیم به عنوان سرمربی انتخاب شد و موفق به حفظ تیم در لیگ برتر و رساندن راه‌آهن به. فینال جام حذفی شد. مهدی تارتار در ۱۰ دی ۱۳۹۰ رسماً به عنوان سرمربی جدید داماش گیلان تعیین شد تا سکان هدایت این تیم را در رشت عهده‌دار شود.او با کسب رتبه هفتم در پایان فصل لیگ برتر ۹۱–۹۰ به کار خود در داماش گیلان پایان داد. تارتار در شروع فصل ۹۱–۹۲ لیگ برتر به عنوان سرمربی تیم گهر زاگرس انتخاب شد.ولی پیش از پایان نیم‌فصل و به دلیل مشکلات مالی از این تیم جدا شد. تارتار در آذر ۱۳۹۳ پس از جلسه با هیئت مدیره تیم صبای قم، به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد. وبعد از آن در 4 مرداد ۱۳۹۵ به عنوان سرمربی تیم پارس جنوبی جم معرفی شد


مهدی عسگرخانی

مهدی عسگرخانی متولد پنجم فروردین ۱۳۲۷ تهران می باشد و بازیکن سابق فوتبال ایران است. وی سابقه بازی در تیم‌های شعاع تهران، پرسپولیس تهران و ابومسلم را دارد. وی سابقه ۱ بازی ملی نیز در کارنامه دارد. دروازه بان اسبق پرسپولیس و تیم ملی اولین لژیونر تاریخ باشگاه پرسپولیس و اولین دروازه بان لژیونر فوتبال ایران محسوب می شود. وی در سال های 1347 -1350 در این باشگاه بازی کرده و بهد از سال 50 در تیم های گارد تهران ،السامیه کویت و ابومسلم بازی کرده است .


ناصر نورایی

ناصر نورایی متولد ۳۱ خرداد ۱۳۳۲ - تهران وکی از قهرمانان و پیشکسوتان فوتبال ایران است. او در تیم‌های هما و پرسپولیس توپ زد، با هما آقای گل ایران شد.در جام جهانی آرژانتین حضور داشت.به المپیک مونترآل رفت.در بازی‌های جام ملت‌های آسیا همراه با تیم ملی قهرمان جام شدند. او از جمله بازیکنانی ست که در اولین بازی ملی خود، موفق به گلزنی شده است.


ناظم گنجاپور

ناظم گنجاپور اول فروردین سال 1322 در اهواز به دنیا آمد و فوتبال را با تیم های همین شهر آغاز کرد.وی سال 1343 به تیم شاهین پیوست و در این تیم به ستاره تبدیل شد ،در بازی جنجالی شاهین مقابل تهران جوان در تیر ماه سال 1346 زننده 3 گل و در واقع آخرین گل های تاریخ این تیم بود که پس از این بازی باشکاه شاهین منحل شد . گنجاپور سپس به همراه سایر شاهینی ها راهی پرسپولس شد و در سال 1348 زننده گل پرسپولیس در تاریخ دربی شد ،یک سال نیز به همراه سایر ستارگان پرسپولیس در پیکان سپری کرد و دوباره به پرسپولیس بازگشت ،اما دوران دوم حضورش در این تیم بسیار کوتاه بود و راهی پاس شد و یک سال دراین تیم توپ زد .وی در سال ۱۳۵۴ مربی‌گری تیم شهباز را که تازه به دسته اول تخت جمشید صعود کرده بود برعهده گرفت.وی در سال 1391 در سن 71 سالگی درگذشت .


نیما نکیسا

نیما نکیسا )زاده ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران) دروازه‌بان ایرانی است که مدتی عضو تیم ملی فوتبال ایران بود وی در موسیقی نیز دستی دارد و پیانو می‌نوازد. نکیسا در سال ۱۳۹۰ در سن ۳۷ سالگی و پس از ۷ سال دوری از فوتبال با قراردادی رسمی به تیم فوتبال دسته دومی سیاه جامگان شهر مشهد استان خراسان رضوی پیوست و گفت دوست دارد با این تیم به لیگ برتر بیاید. گفته می‌شود وی روحیه بالایی برای بازی کردن دارد. قبل از او نیز بازیکن اسبق تیم ملی که ۵ سال است از میادین فوتبال به دور است به نام پرویز برومند به زمین چمن بازگشته بود.نیمامی توانست فراترازایران بازی کند یعنی درلیگ های مطرح اروپایی اما شرایت این چنین نشد. نکیسا با پرسپولیس تهران چهره شد و توانست طی پروسه ای متشکل از زحمات فراوان و آسیب دیدگی عابدزاده ، در حضور احمدرضا عابدزاده بعنوان دروازه بان اصلی پرسپولیس و تیم ملی فعالیت کند . محمد مایلی کهن در جام ملتهای ۱۹۹۶ امارات به او میدان داد و مربیان تیم ملی در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه در بازی اول مقابل یوگسلاوی به او میدان دادند که البته او هم جواب اعتماد مربیان ملی و باشگاهی را بخوبی داد .سپس یرای خدمت سربازی به پیام مشهد پیوست و بعد به پرسپولیس بازگشت و سپس به یونان و آلبانی رفت و جزولژیونرها شد که البته از همین زمان هم راه او در فوتبال گم و تیره شد و دیگر هیچگاه دروازه بان قابل اعتمادی در ایران نشد . بعدها چند تیم در ایران عوض کرد حتی در پاس تهران بازی کرد اما دیگر … او اکنون سالهاست بیشتر از اینکه بعنوان یک ورزشکار شناخته شود در جامعه هنری مشغول است اما در آنجا هم هنوز شاخه به شاخه میپرد ، خوانندگی ، نوازندگی ، بازیگری و … و تمرین و بازی فوتبال در جام رمضان هرسال و تیم فوتبال هنرمندان و نیز گاه گاه مصاحبه و بس .نیما بعنوان یکی از چهار دروازه بان بازی با ستارگان میلان ، در این بازی به زمین رفت ویک گل هم خورد .او در اوایل کار به رشته های ورزشی دیگری هم پرداخته بود . از هفت سالگی تا نه سالگی ، سه دوره قهرمان ژیمیناستیک کشور شد. چهار مقام قهرمانی کشور در رشته شنا دارد و شش دوره هم قهرمان پرش با اسب در رده های مختلف شده است. به دلیل حضور پدرش در فدراسیون بوکس ، چند سالی هم بوکس کار کرده است و اما فوتبال را از ۱۴ سالگی و با تیم پاس تهران شروع کرد.


هادی طاووسی

هادی طاووسی متولد ۱۵ مهر ۱۳۱۷ - تهران، بازیکن فوتبال اهل ایران است. وی فوتبال را از باشگاه فوتبال شاهین تهران شروع کرد. پس از انحلال شاهین تهران در سال ۱۳۴۷ به باشگاه فوتبال پرسپولیس رفت. وی در سال ۱۳۵۳ از فوتبال کناره‌گیری کرد. هادی طاووسی، دروازه بان تیم های شاهین، پرسپولیس و پیكان بود كه در سال ۱۳۳۶، در حالی كه ۱۹ ساله بود به تیم شاهین آمد و تا سال ۱۳۵۳ در حالی كه ۳۶ ساله شده بود آخرین بازی های خود را برای تیم پرسپولیس انجام داد. طاووسی را می توان یكی از با اخلاق ترین مردان تاریخ فوتبال ایران دانست كه طی ۱۷ سال حضورش در سطح اول فوتبال ایران هیچگاه دچار مسائل حاشیه ای نشد. او در سال ۱۳۴۸ با تیم فوتبال پیكان در مسابقات بین المللی جام دوستی به عنوان قهرمانی رسید. به جز این قهرمانی ، او دوبار در سالهای ۵۰ و ۵۲ با تیم پرسپولیس فاتح مسابقات فوتبال لیگ كشور شد. طاووسی در زمان ریاستش بر فدراسیون فوتبال ۴۲ ساله بود. او در دستگاه اجرایی فوتبال از مردانی چون كامبیز جمالی و حسین كلانی استفاده كرد تا كابینه اش را صدردرصد فوتبالی كند اما عمر حضور او در فدراسیون فوتبال به حدی نبود تا تاثیرات برنامه هایش در فوتبال ایران به نمایش گذاشته شود.


وازگن صفریان

وازگن صفریان متولد ۱۳۳۳ تهران بازیکن فوتبال اهل ایران است. وازگن صفریان ورزش فوتبال را از سیزده سالگی و در تیم محلی ارمنی‌ها «هرازدان مجیدیه» شروع کرد. در چهارده سالگی به تیم جوانان آرارات پیوست و با این تیم در مسابقات جوانان تهران به مقام نایب قهرمانی رسید. در نوزده سالگی به تیم بزرگسالان آرارات پیوست و با این تیم به مقام نایب قهرمانی باشگاه‌های تهران رسید. در سال ۱۳۵۵ خورشیدی به تیم باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران پیوست و با این تیم در دو دوره نایب قهرمان باشگاه‌های ایران شد. در سال ۱۳۵۳ خورشیدی همراه تیم ملی امید ایران به کشور بحرین رفت و در سال ۱۳۵۴ خورشیدی با تیم ملی فوتبال ایران به کشورچین و در سال ۱۳۶۰ خورشیدی به پاکستان رفت و به مقام قهرمانی جام «قائد اعظم» نائل آمد. وازگن صفریان در سال ۱۳۶۳ خورشیدی با تیم ملی ایران برای مسابقات جام ملت‌های آسیا به کشور سنگاپور رفت و به مقام چهارم دست یافت.


یحیی گل محمدی

بیوگرافی یحیی گل محمدی , یحیی گل‌محمدی (زاده ۲۸ اسفند ۱۳۴۹ – میناباد، شهرستان نمین، استان اردبیل) بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ایران است.وی سابقه بازی در تیم‌های تراکتورسازی تبریز،پرسپولیس تهران، فولاد خوزستان و صباباتری و همچنین ۷۴ بازی و ۵ گل ملی را دارد.گل‌محمدی مربی‌گری را در تیم تربیت یزد در سال ۱۳۸۸ آغاز کرد، وی در مرداد ۱۳۸۹ به عنوان سرمربی تیم نساجی مازندران انتخاب شد، گل‌محمدی در سال ۱۳۹۰ به عنوان دستیار علی دایی در تیم راه‌آهن به فعالیت پرداخت، در خرداد ۱۳۹۱ وی به عنوان سرمربی تیم صبای قم انتخاب شد اما وی در مهر ماه سال ۱۳۹۱ از این تیم جدا و به عنوان دستیار به تیم پرسپولیس تهران پیوست. پس از پایان نیم فصل سال ۱۳۹۱ با برکناری مانوئل ژوزه، گل‌محمدی به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد.گل‌محمدی ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۱ در برنامه ۹۰ از سرمربی‌گری پرسپولیس کناره گیری کرد اما این استعفاء مورد پذیرش مدیر عامل این تیم قرار نگرفت.


یونس باهنر

یونس باهنر متولد ۲۳ فروردین ۱۳۵۶ - تبریز، بازیکن سابق و مربی فوتبال ایران است. وی سابقه بازی در باشگاه‌های پرسپولیس، تراکتورسازی و ماشین‌سازی را دارد.و طی سالهای 1379-1383 در تیم پرسپولیس مشغول به بازی بوده است و در سال 83 از پرسپولیس بیرون آمده و در تیم تراکتور سازی تا سال 85 بازی کرده است و بهد از آن در تیم های ماشین سازی و گسترش فولاد سابقه بازی دارد.


Copyright © 2016 Azaranweb.com Allright Reserved Powered By AzaranWeb